You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Biura rachunkowe jako podmioty świadczące swe usługi także osobom fizycznym jak i osobom mającym działalność gospodarczą.

on Mar 30, 2023
Księgowość jest głównym elementem składowym rachunkowości. Księgowość tworzy część rejestracyjną rachunkowości. Biuro rachunkowe prowadzi księgowość polegającą na rejestracji w ujęciu pieniężnym, a czasem w ujęciu ilościowym, dobrze udokumentowanych wydarzeń gospodarczych, jakie powodują zmiany w majątku jednostki gospodarującej i źródłach jego pochodzenia. Księgowość to nie tylko uzupełnianie rubryk, zbieranie i przepisywanie kwot z rachunków i faktur, czyli prosta rejestracja wydarzeń finansowych. Od tego, jakie są przyjęte kanony finansowe w owej organizacji, czyli np. jak jest ułożony plan kont, jak są kwalifikowane wydatki programowe i administracyjne, zależy ostateczny wynik finansowy biznesu, a więc finansowy wskaźnik tej działalności.
finanse
Author: Sylvia Fredriksson
Source: http://www.flickr.com
Z drugiej strony, przejrzysty, konsekwentny i rzetelny sposób prowadzenia ksiąg finansowych jest jedną z najlepszych protekcji tej organizacji. Rzetelny plan kont i system księgowy kolosalnie ułatwia rozliczanie się z zdobytych dotacji, pozwala na szybkie generowanie potrzebnych informacji na temat np. kosztów tego programu, kosztów administracyjnych, pomaga przy ocenie rentowności działalności całej organizacji i usprawnia jej pracę. Uproszczona księgowość czy pełna księgowość? Takie pytanie zadaje sobie mnóstwo początkujących przedsiębiorców.
Zamieszkuję np. w Olsztynie, więc wtedy wstukuję sobie w wyszukiwarkę wyrazy - usługi księgowe Olsztyn (kliknij ten artykuł). I to nie tylko w kontekście co wybrać? bo zwykle nowy biznesmen nawet nie zdaje sobie sprawy, jaka potęga drzemie w danych finansowych i informacjach, jakie można wyciągnąć z pełnej księgowości. Często zadawane jest pytanie, dlaczego moja firma, mimo że mała, musi prowadzić pełną księgowość? A więc, księgowość uproszczona to zbiór głównych, prostych zasad zbierania danych finansowych, wytworzony przez władze skarbowe do określenia zobowiązań podatkowych małych przedsiębiorców. Podstawową funkcją uproszczonej księgowości jest właśnie obliczenie podatku.
finanse
Author: Sylvia Fredriksson
Source: http://www.flickr.com
Po co została wymyślona uproszczona księgowość? Ponieważ jakoś należy te podatki obliczać i kontrolować, a w przypadku małych przedsiębiorców, trudno zmusić do prowadzenia trudnej i drogiej księgowości pełnej. Mamy 3 podstawowe formy uproszczonej księgowości:
- karta podatkowa,
- ryczałt ewidencjonowany,
- książka przychodów i rozchodów.

Walorem uproszczonej księgowości jest to, że jest bardzo prosta i tania, a wadą, że nie mówi nam o stanie firmy praktycznie nic poza kwotą podatku i, ewentualnie, poziomem przychodów. Pełna księgowość - kontrola faktur to całkowicie inna historia. To rozbudowany, precyzyjny, skomplikowany i dokładnie sformalizowany system ewidencji wydarzeń gospodarczych, będący częścią Rachunkowości (Biuro rachunkowe z Olsztyna - biuro księgowo-rachunkowe z Olsztyna > ciekawy serwis), a służący do kontrolowania, analizowania i generowania wiadomości na temat sytuacji firmy w danym momencie lub na przestrzeni jakiegoś czasu.