You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Czym jest audyt, jakie są aktualnie jego rodzaje i czym jest norma ISO 9001?

on Sep 9, 2022
Audyt jest to pewna konkretna ocena danego towaru, usługi, organizacji, projektu czy systemu. Przedmiot audytu to rzecz, która jest dociekana w oparciu o wcześniej wyznaczone punkty odniesienia, takie jak na przykład normy, prawa, reguły albo także przepisy wewnętrzne danego przedsiębiorstwa/firmy/instytucji. Audyt pełni niezmiernie wart uwagi cel, ponieważ ma za zadanie wyznaczyć poziom zgodności danego wyrobu czy usługi z wyznaczoną normą audytową, dodatkowo jego celem jest wskazanie sprzeczności, jakie mogą okazać się ryzykiem czy też zagrożeniem dla przedmiotu badania.


Dziś wolno wymienić wiele modeli audytów, takich jak na przykład audyt ekologiczny, operacyjny, personalny, audyt systemu, audyt jakości, prócz tego audyt marketingowy, etyczny, informatyczny, finansowy i masa innych. Rodzajów tych jest obecnie istotnie nadzwyczaj dużo.

Podoba Ci się taki materiał? Jeżeli tak, to niewątpliwie sprawi Ci radość informacja, że analogiczny tekst jest tuż obok. Po prostu zobacz ten link dobry adwokat alimenty warszawa.

Audyt można też podzielić ze względu na jego umiejscowienie w jednostce, wyróżniamy dziś dwa modele takich audytów, jest to audyt zewnętrzny oraz wewnętrzny.

Norm, które powinien spełniać przedmiot audytu również jest aktualnie nadzwyczaj dużo. Jedną z takich norm, jest ISO 9001, jaka jest międzynarodową normą determinującą, jakie musi spełniać audyt jakości. Audyty ISO modyfikowały się na przestrzeni lat, wprowadzenie normy ISO 9001 trwało multum lat i norma ta ciągle modyfikowała się i modernizowała na przestrzeni lat. Dzisiaj norma ta ma pewne sztywne, określone wymagania, takie jak dozór nad dokumentacją, ukierunkowanie na zadowolenie Interesanta, dokonywanie regularnych pomiarów, ustanawianie toku wyrobu danego towaru czy produktu i wiele innych.


Wszystkie te wymagania zostały niesłychanie konkretnie opisane w normie, uwzględniają one także osiem bardzo ważnych zasad jakości, takich jak na przykład zorientowanie na Konsumenta - jego zadowolenie itp., zaangażowanie ludzi, doskonalenie systemu (trwałe), przywództwo, podejście procesowe oraz inne. Co więcej powinno się wiedzieć, że norma ISO 9001 składa się dziś z dziewięciu różnych rozdziałów, z czego w czterech zawarte są wymagania. Do tego ważką daną jest to, że ISO 9001 jest obecnie honorowane i respektowane na całym świecie, jak już uprzednio wspomnieliśmy jest to norma międzynarodowa.