You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Czym rożni się ocena 360 stopni od klasycznej formy oceniania pracy?

on Feb 27, 2015
Mały podatnik czyli kto?
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Każda firma, niezależnie od rozmiarów, składa się z mniejszych elementów, czyli pracowników. Tych elementów jest szczególnie dużo w przypadku największych korporacji. Wiadome jest natomiast, że im więcej elementów należy kontrolować, tym ciężej tego obowiązku dopełnić. Natomiast w przedsiębiorstwach, które zatrudniają dziesiątki czy wręcz setki ludzi potrzebne jest kontrolowanie, czy pracownicy dobrze wypełniają swoje obowiązki.

Nieścisłości i uchybienia w pracy jednostek mogą bowiem stać się powodem gorszych wyników całej firmy. Nierzadko zdarza się tak, że ktoś pracuje ponad siły, podczas gdy wkład pozostałych jest mniejszy, podobnie jak ich wkład w efekty pracy firmy. Takie wiadomości mogą być trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe do uzyskania bez wykorzystania specjalnych środków. Z tego powodu przeprowadzana jest tak zwana ocena pracownicza (zobacz więcej tutaj: http://www.elevatosoftware.com/).

Tym terminem określa się zestaw metod, za pomocą których otrzymuje się niezwykle konkretne i przydatne informacje.
biznesmeni po pracy
Author: The Elite Ayrshire Business Circle
Source: http://www.flickr.com
Ocena pracownika pozwala ustalić szereg szczegółowych informacji na jego temat. Jej podstawową zaletą jest fakt, że bierze się pod uwagę pojedynczego człowieka, a nie ogół zatrudnionych. Ma to szczególne zastosowanie w większych firmach, gdzie jednostka niejako „ginie” i może być niezauważona.

Na podstawie takiej oceny ustala się przede wszystkim, czy i jak bardzo określona osoba nadaje się do danej pracy. Są więc wdrażane specjalne testy, mające na celu ustalenie, czy osoba ma oczekiwane cechy i na ile są one wykształcone. Ocena pracownika określa także jego zaangażowanie w pracę oraz indywidualne efekty jego działań. Obejmuje także tak ważne elementy jak postępowanie pracownika na co dzień, zatem przede wszystkim stosunek do współpracowników i przełożonych.

Obecnie bowiem jedną z często wymaganych cech u kandydata na stanowisko jest zdolność do pracy grupowej. Dokonując profesjonalnej oceny swoich pracowników, każdy pracodawca musi mieć świadomość tego, że ocena pracownicza nie powinna być odczytywana jako ocena moralności człowieka. Należy oceniać takie elementy jak m.in. zachowanie, sposób wykonywania zadań, skuteczność a także formy zachowania. One są zdecydowanie najistotniejsze.