You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Dla każdego producenta różnego typu produktów, ważne jest żeby odróżniać się od innych, co umożliwiają znaki towarowe

on Mar 30, 2023
Współcześnie konkurencja pomiędzy przeróżnymi firmami jest czymś zupełnie oczywistym. Występowanie konkurencji trzeba uznać za zjawisko pozytywne, z tymże pod warunkiem, że występuje ona we właściwej formie. Nie powinny więc dotyczyć jej takie przypadki, gdy staje się ona nieuczciwa, dochodzi do ”przekrętów” czy różnego rodzaju nadużyć. Istnieje cały szereg rozwiązań prawnych, jakie mają na celu chronienie przywilejów uczestników obrotu gospodarczego.
firmowe ulotki
Author: Menno van der Horst
Source: http://www.flickr.com
Jednym z instrumentów, które mają na celu zabezpieczanie wspomnianych przywilejów, w tym przypadku dotyczących unikalności produktów, są znaki towarowe. Przy opisywaniu wspomnianego wcześniej zagadnienia, najpierw należy udzielić odpowiedzi na pytanie, co znaczy pojęcie znak towarowy? Jest to więc ochraniany przez prawo, niepowtarzalny element, jaki ma na celu odróżnienie jakiegoś produktu od innych występujących na rynku. Może on posiadać różnoraką postać, nieograniczającą się tylko do form graficznych.Słowo, rysunek, kompozycja barw, a nawet melodia - te wszystkie formy może posiadać znak towarowy. Urząd patentowy zajmuje się rejestracją znaków towarowych i patentów na terytorium Polski, oczywiście pod warunkiem, iż zgłaszany znak spełni obligatoryjne wymogi, ponieważ, jak powiedziano już uprzednio, celem istnienia omawianych znaków jest odróżnianie się firm od siebie wzajemnie, czy inaczej mówiąc zabezpieczanie przed pomyłkami czy umyślnymi oszustwami, które mogłyby wprowadzić konsumenta w błąd odnośnie pochodzenia i jakości towarów.

Szczególnie trudno byłoby w tym przypadku stosować rozwiązania prawne, jakie nie zostawiałyby miejsca na indywidualną interpretację poszczególnych przypadków. Szczegółowe zagłębianie się w kwestie prawne dotyczące znaków towarowych trzeba raczej zostawić ekspertom, chociażby z powodu tego, iż naprawdę dokładna znajomość prawa autorskiego jest niezbędna, żeby zrozumieć niektóre zagadnienia z tego zakresu.


badania marketingowe w firmie
Author: TedsBlog
Source: http://www.flickr.com
Warto jednakże pamiętać ogólnie o tym, jakie warunki muszą być spełnione, aby możliwa była rejestracja znaków towarowych. Żeby znak mógł być zarejestrowany, powinien różnić się od innych znaków. Znak musi być oczywiście zgodny z wymaganiami w kwestii oznakowań geograficznych i nie naruszać praw osób trzecich.