You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Do jakich środków mogą posłużyć metalograficzne badania mikroskopowe?

on Mar 30, 2023
W dzisiejszych czasach w dużych laboratoriach za wsparciem mikroskopów analizuje się próbki w świetle ,które odbija się od jej nawierzchni. Można śledzić tym samym pewne elementy struktury tudzież cechy danego artykułu. Takie obserwacje coraz chętniej przeprowadza się także w zakresie praktyki studenckiej.

Mężczyzna przy mikroskopie
Author: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Source: http://www.flickr.com
Gwoli przeanalizowania mikrostruktury metali robi się badania metalograficzne . Uzyskuje się je na ogół za sprawą mikroskopu optycznego, powiększając obraz o plus minus 20 do 1800 razy. Wykorzystywany mikroskop metalograficzny pozwala na obserwację próbki w świetle odbitym od jej nawierzchni, tym samym nieraz najcieńsze szlify są nieprzezroczyste i nie wolno użytkować do nich oświetlenia światła przechodzącego przez przyrząd. Zachodzi więc nieodzowność szlifowania i polerowania nawierzchni metalu do lustrzanego połysku.

Szlifowanie i czyszczenie wywołuje za każdym razem drobne zdeformowania słabej warstewki powierzchniowej, co w wybranych wypadkach ogranicza kontrolę odpowiedniej struktury metalu. W jakim celu wykonuje się to wszystko? Otóż monitoring mikrostruktury pod mikroskopem zezwala na: scharakteryzowanie wielkości i konturu ziaren, z jakich składa się konkretny metal lub prawo gospodarcze adwokat warszawa stop, detekcja wtrąceń niemetalicznych i także mankamentów występujących wewnątrz, identyfikowanie poszczególnych składników fazowych i strukturalnych. Wspomaga także w ustaleniu zastosowanej technologii wytwarzania wyrobów, jak odlewanie, modyfikacja plastyczna, obróbka cieplna.Szykowanie zgładów do badań na mikroskopie świetlnym mieści: wycięcie próbki, szlifowanie i polerowanie powierzchni oraz jej trawienie. Na przestrzeni wycinania należy zwracać uwagę, tak aby nie wywołać jakichkolwiek przemian strukturalnych, sprawionych zgniotem czy nagrzaniem. Po początkowej obróbce mechanicznej zgłady ulepsza się na papierach ściernych o raz za razem mniejszym ziarnie. Następnym zabiegiem jest polerka, które ma na celu doprowadzenie zgładu do poziomu zwierciadlanego, bez żadnych rys.

Publikowany artykuł jest nieprawdopodobnie ciekawy, prawda? Jeśli również Twoje zdanie jest podobne, to na pewno pomocne materiały (http://elmet-produkcja.pl/ciecie-woda/) okażą się dla Ciebie potrzebne.

Diagnostykę jakości wypolerowanej nawierzchni przeprowadza się na mikroskopie przy 100-krotnym powiększeniu. Przeważnie użytkowanym ekwipunkiem do badania metalograficznego jest mikroskop Le Chateliera.

W razie badania metalograficznego bardzo znacząca jest diagnostyka techniczna urządzenia, która zezwoli nam na dogłębne scharakteryzowanie próbki. Trudzi się ona oceną poziomu technicznego maszyny przez test właściwości procesów roboczych. Nie możemy o niej zapominać w żadnym wypadku, albowiem może przyczynić się to do złego efektu badań.