You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Dobre wyposażenie powierzchni przechowywania magazynu ma wpływ na bardzo dobrą jakość pracy

on Feb 19, 2015
Magazyn, regały
Author: U.S. Department of Agriculture
Source: http://www.flickr.com
Rozmaite magazyny są niezwykle przydatnymi wnętrzami. Zarówno w przypadku dużej firmy produkcyjnej, jak i niewielkiego lokalnego sklepu magazyn pełni niezwykle istotną funkcję. Umożliwia mianowicie składowanie towaru, a co najbardziej istotne – przechowywanie go w odpowiednich warunkach i w sposób uporządkowany. Ten porządek z kolei uzyskuje się poprzez wykorzystanie określonych rozwiązań. Natomiast jeśli chodzi o stworzenie warunków – niektóre produkty potrzebują „specjalnego” traktowania. Tak jest na przykład w przypadku niektórych produktów spożywczych, które muszą być składowane w chłodzie.

W tym przypadku liczy się też czas składowania; nie może on być za długi. Najważniejszy element w zasadzie każdego pomieszczenia magazynowego stanowią regały. W dniu dzisiejszym wiele firm posiada niezmiernie przestarzałe wyposażenie magazynów (zobacz: www.nedcon.pl) co jak najbardziej stanowi bardzo wyraźny sygnał do zmiany. Na szczęście w dniu dzisiejszym nowoczesne technologie niezwykle wielokrotnie są na wyciągnięcie naszej dłoni, wobec tego też obowiązkowo powinniśmy je wykorzystać, jeżeli zależy nam na słusznym funkcjonowaniu naszego przedsiębiorstwa. W tym miejscu pożądane byłoby również zwrócić nasza uwagę na systemy składowania, które mają duży wpływ na łańcuchy logistyczne. Od ich skuteczności niejednokrotnie zależy efektywność naszej gałęzi produkcyjnej, w związku z tym też obowiązkowo powinniśmy utrzymywać je na najwyższym poziomie.

Wygląd regałów zależeć będzie przede wszystkim od typu i ilości towaru, jaki jest składowany. Istotną cechą regałów różnego typu jest ich nośność, czyli to, jak ciężkie mogą być przedmioty na nich przechowywane. Jeżeli chodzi o regały nowoczesne, zazwyczaj można z nich tworzyć bardziej rozbudowane, skomplikowane konstrukcje w razie konieczności. Nawet w sytuacji dużej i skomplikowanej konstrukcji producent gwarantuje wytrzymałość całości. Do najbardziej popularnych rodzajów regałów należą regały półkowe. Półki te mają zróżnicowane rozmiary zależnie od wymiarów elementów.

Szczególnym rodzajem są tak zwane regały wjezdne (w tym miejscu dowiesz się więcej: regały wjezdne). Są one stosowane w pomieszczeniach, gdzie używane są wózki widłowe. Regały tego rodzaju służą do przechowywania produktów na paletach. Coraz więcej występuje tzw. regałów paletowych, a więc takich, gdzie można ułożyć palety z towarem o zróżnicowanej wielkości. Są one wykonywane w ten sposób, aby każda paleta bez trudu mogła się zmieścić w regale i by funkcjonował łatwy dostęp do wszelkiej palety, a więc żeby wózkiem widłowym lub innym urządzeniem była możliwość bez problemu wyciągnąć tego rodzaju paletę. Są one wykonane w takiej formie, że palety nie są układane jak na pułkach, ale posiadają one budowę, jaka pozwala wkładać palety w dany regał, a wsparte są one wspornikami, które wykonane są w ten sposób, aby wózek widłowy miał możliwość każdą paletę swobodnie wyjąć lub włożyć.

Bardzo charakterystyczną odmianę tworzą tak zwane regały mobilne. Jak sama ich nazwa wskazuje, charakteryzują się możliwością poruszania się. Regały takie mają to do siebie, że można je zamykać i otwierać, co jest szczególnie potrzebne w przypadku niektórych produktów. Regały tego rodzaju używane są na przykład w wielu bibliotekach i archiwach. Zamykana konstrukcja zapobiega kurzeniu się, a co z tym związane niszczeniu zbiorów. Takie regały są bardzo wygodne w stosowaniu, mają również estetyczny wygląd. Cechują się dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Regały tego rodzaju mogą być poruszane ręcznie lub z użyciem specjalnego pilota.