You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Jakiego rodzaju są obowiązki osoby pracującej na stanowisku Junior Accountant?

on Feb 12, 2022
Anglojęzyczna nazwa etatu Accountant odnosi się do etatu realizowanego w centrach usług księgowych typu SSC/BPC. Pracujący tam księgowi mogą być specjalistami w jednym z trzech procesów stosowanych przez księgowych.


junior accountant
Author: Cory M. Grenier
Source: http://www.flickr.com


Chodzi dokładnie o RTR, PTP i OTC. Jeśli chodzi o przedział obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku Junior Accountant, to w wypadku RTR, zatem Records To Report, to prace związane z tzw. "zamykaniem miesiąca" i przygotowywaniem różnych sprawozdań finansowych czy raportów okresowych. Następnym zadaniem jest przeprowadzanie księgowań w głównej księdze. Wymagane jest także prowadzenie rejestru środków trwałych, czy wyliczeń międzyokresowych, etc. Następnym zadaniem zatrudnionego na tym stanowisku jest konsolidacja i potwierdzanie sald czy też umów w spółkach grupy. Jeśli chodzi o region OTC, czyli Order to Cash, to zadaniami osoby zatrudnionej jest m.in. księgowanie wyciągów bankowych i logowanie płatności przychodzących, podtrzymywanie znajomości z klientami wraz z monitoringiem należności i uzgadnianie sald rozrachunkowych. Pozostałe zadania to utrzymywanie związku z członkami personelu działu sprzedaży.
malowidło - firma
Author: Gobierno Aguascalientes
Source: http://www.flickr.com


Kulinarny kalejdoskop Zurychu
Author: Sigma International
Source: Sigma International


Jeśli chodzi o czynności księgowego zatrudnionego na poziomie PTP, zatem Purchase to Pay, to są to tego typu obowiązki jak: ifrs 16 księgowanie rachunków od dostawców i przygotowywanie poszczególnych płatności, utrzymywanie kontaktów z dostawcami wraz z dozorem terminów płatności, utrzymywanie znajomości z pracownikami z działu zakupów.


Pracownik pracujący na stanowisku Junior Accountant może na awans na stanowisko Senior Accountant na poziomie BPO/SSC, z kolei jeśli ma właściwe predyspozycje do zarządzania ludźmi i rozumie specyficzność procesu, za który odpowiada, to może kontynuować ścieżkę zawodową na etacie samodzielnego księgowego - jeśli opanował już wiedzę z zakresu pełnej księgowości.