You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Jakim sposobem precyzyjnie oceniać pracowników oraz jakie kwestie koniecznie trzeba uwzględnić formułując konkretną ocenę?

on Mar 30, 2023
Obecnie bardzo dużo mówi się o zarządzaniu zasobami ludzkimi. Oczywiste jest bowiem, że to właśnie przyjmowani pracownicy kształtują określoną firmę oraz decydują o jej sukcesie czy porażce. Nie można się w związku z tym dziwić, że zdecydowana większość pracodawców stara się bazować na zasadach HR oraz profesjonalnie zarządzać posiadaną kadrą. Jednym z elementów takiego rodzaju zarządzania jest ocena pracownicza, przy czym jest to jeden z kluczowych elementów, jaki jest składową zarządzania zasobami ludzkimi. Jakim sposobem prawidłowo formułować podobną ocenę? Jakie kwestie warto mieć przede wszystkim na względzie?
o pracy za granicą
Author: National Assembly for Wales
Source: http://www.flickr.com
Ocena musi być bezstronna oraz niezależna od wszelkiego rodzaju sympatii czy antypatii. To kategorycznie konieczność, ponieważ tylko wówczas będzie stanowiła przydatne narzędzie. System oceniania może być różny, w zależności od tego, jaka jest polityka firmy i na jakie zachowania kładzie się duży nacisk. Przeważnie jednak ocenia się podejście pracownika do zleconych obowiązków, jego terminowość, czy ewentualne spóźnienia do pracy. Ocena może polegać na zapisywaniu wszystkich wydarzeń, jakie danego pracownika dotyczą – zarówno tych pozytywnych, jak także negatywnych. Tym sposobem, z podobnego opisu wyłania się obraz wartości pracownika dla danej firmy.

Jest to idealna podstawa do typowania pracownika, który powinien dostać awans czy lepszą pensję. Jeżeli system ocen faktycznie znajduje odzwierciedlenie w karierze danej osoby, wówczas staje się doskonałym bodźcem motywującym. W dodatku, ocena powinna obejmować dłuższy okres czasu, ponieważ to daje szansę na zarejestrowanie jak największej liczby niezbędnych do analizy przypadków. Czasami pracownik (Jesteś zainteresowany dobrą pracą? Zobacz propozycje - workservice doradca klienta poznań) ma gorszy tydzień, co może być powiązane z kłopotami natury osobistej bądź zdrowotnej i w takim przypadku jego wydajność spada.
praca w biurze
Author: The Peoples Prodigy: BOYCOTT 'The Weight of Blood'
Source: http://www.flickr.com
Ocenianie go tylko przez pryzmat tego okresu byłoby nie tylko niesprawiedliwe, ale na dodatek sama ocena nie miała by tak dużej wartości merytorycznej. Warto więc o tym pamiętać. W każdej firmie tego rodzaju oceny powinny być regularnie prowadzone. Z jakiego powodu? Ponieważ dają możliwość na poznanie personelu, jego mocnych i słabych stron oraz ułatwiają zarządzanie zasobami ludzkimi, czyli wybieranie pracowników na konkretne stanowiska. Narzędzie to może okazać się naprawdę bardzo przydatne.