You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Metody pracy kompetentnego przełożonego- ocena 360 stopni

on Feb 18, 2015
Ocena pracownika
Author: Victor1558
Source: http://www.flickr.com
Dokładnie przeprowadzona ocena pracownika (więcej info) dostarcza przełożonemu danych, nie tylko na temat na temat wykonywanych przez podwładnego zadań, ale i całej instytucji. Oceniając pracownika, pracodawca lub przełożony bierze pod uwagę ogół jego zachowań podczas wykonywania zadań oraz to, w jaki sposób układają się jego relacje kolegami z pracy – na ogół brana jest pod uwagę jego kultura osobista i zdolności interpersonalne. Celem dokonywanej oceny jest motywowanie oraz pomoc pracownikom we właściwym funkcjonowaniu w organizacji. Dzięki analizie wyników i informacji zwrotnej, pracownik ma możliwość skorygować negatywne zachowanie. Generalnie stron internetowych aktualnie jest niezliczona ilość, a dotyczą one najróżniejszych kwestii. Sporą popularnością cieszą się chociażby witryny służące do sprzedawania różnorodnych przedmiotów.

Są to tak zwane serwisy aukcyjne oraz portale do zamieszczania ogłoszeń o charakterze regionalnym. Oprócz tego na stronach WWW można się spotkać faktycznie ze zróżnicowaną tematyką, na przykład dotyczącą pracy ludzi w dużych firmach. Pojawiają się na nich hasła takie jak przykładowo „ocena 360 stopni”. Witryny internetowe można szeregować i oceniać w oparciu o zróżnicowane kryteria. Niekiedy wyniki ujawniają niewłaściwy dobór osób na poszczególne stanowiska albo świadczą o braku zaangażowania pracownika, co może skutkować zwolnieniem. Formy oceny pracowników to: ranking, ocena parami, ocena opisowa lub samoocena.

Wyróżnia się dwa rodzaje oceny: ocenę bieżącą i okresową. Ocena bieżąca to ocena nieformalna. Pracodawca może dokonywać jej każdego dnia podczas obserwacji sposobu wykonywania powierzonych pracownikowi zadań. Natomiast ocena okresowa jest sformalizowana i przeprowadza się ją zwykle corocznie lub dwa razy w roku. Ocena okresowa stanowi podstawowe narzędzie zarządzania zasobami ludzkimi. Do jej przeprowadzenia służą procedury i ustalone w toku działalności instytucji narzędzia.

Procedury oceniania są jawne, oraz przejrzyste dla pracowników. Niełatwo określić, czym tak naprawdę jest dobra strona internetowych. Kryteria oceny uzależnione są w dużej mierze od rodzaju tej strony, czyli zadań, jakie ma spełniać. Na przykład witryna będąca sklepem internetowym ma prezentować się całkowicie inaczej niż forum internetowe czy strona z poradami na temat kulinariów. Współcześnie jeśli chodzi o cechy stron internetowych, poprzeczka postawiona jest bardzo wysoko. Na przykład dużą wagę przywiązuje się do ich wyglądu, który musi być jak najbardziej intuicyjny i dostępny dla użytkownika.

rachunki
Author: kate hiscock
Source: http://www.flickr.com
Aby ocena pracowników spełniała wymagania efektywności i skuteczności, ocenianie powinno bazować na wcześniej ustalonych zasadach. W związku z tym w wielu firmach i instytucjach wprowadzony został system oceny pracowników (źródło). Jest to zbiór przyjętych przez organizację norm i zasad współzależnych od siebie. System oceny pracowników tworzą następujące elementy oceniania: cele, zasady, kryteria, podmioty, techniki, częstotliwość i procedury. Jednym z celów wprowadzenia systemu oceniania przez firmę jest podniesienie poziomu pracy pracowników, a w razie potrzeby ich dokształcenie. Doskonale jest, jeśli pracownik jest przyzwyczajony do wykonywania rozmaitych zadań równocześnie. Faktem jednak pozostaje to, że na różnych stanowiskach potrzebne są inne cechy. Znaczy to mniej więcej tyle, że gdzieś liczy się bardziej komunikatywność, a w innym miejscu terminowość realizacji poszczególnych zadań. Tak więc ocena pracownicza może oddać pełny obraz, jaki kreowany jest przez osobę zatrudnianą. Każdy pracownik ma możliwość wykazać się przez cały rok, by w czasie tej oceny wypaść jak najlepiej.