You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Ocena pracownicza w firmach

on Feb 18, 2015
Ocena pracownika przez menedżera
Author: Victor1558
Source: http://www.flickr.com
Istnieje sporo metod, którymi pracodawca posługuje się aby podsumować naszą pracę. Należy je przystosować do potrzeb owych organizacji, tak aby ocena była wiarygodną informacją dotyczącą postępów pracy zatrudnionych osób. Można przeprowadzić ranking, zwłaszcza gdy nasi współpracownicy pełnią podobne funkcje do naszych.Szef jest w stanie także przyznawać nam punkty, dokonać opisowej oceny naszych postępów, jak również pozwolić na przeprowadzenie samooceny zależnie od uzgodnionych w firmie zasad. Teraz to po prostu podstawa, ale błyskawiczny rozwój technologii wymaga, aby konkretna strona www była responsywna, to oznacza, ażeby właściwie się wyświetlała na mobilnych urządzeniach, na smartfonie czy tablecie. Dodatkowo strona www musi być funkcjonalna.

Grafika jak najbardziej jest niezbędna, ale bardziej od tego konieczne jest, by po stronie www można było się z łatwością poruszać. Co jeszcze jest niezbędne? Spełniając swoje obowiązki w pełni, licząc się z opinią reszty, uczciwie pracując w grupie, lecz nie zapominając o swoich prawach, można się liczyć ze szczególnie dobrym wynikiem, a ocena pracowników na koniec miesiąca przedstawi takiego pracownika w dobrym świetle. Ocena pracowników jest również właściwa do tego, aby zdefiniować gałęzi niezbędne do rozwoju przedsiębiorstwa i by rozbudować coaching. Popularną od dłuższego czasu metodą przeprowadzania rozmów rocznych jest np. ocena 360 stopni, która opiera się na zbieraniu informacji o wykonywanej przez nas pracy od ludzi, z którymi mamy styczność w pracy.

Od kolegów, klientów oraz zwierzchników. Wszak każda z pytanych osób będzie nas inaczej postrzegała. Dzięki tej metodzie dowiadujemy się, jak jesteśmy oceniani w firmie, po czym otrzymujemy informacje zwrotną uświadamia nam, na jakich płaszczyznach należy się bardziej wykazać, jakie są nasze mocne strony i tzw. ukryte mocne strony. Dzięki ocenie pracowników, na przykład z www.elevatosoftware.com szef obserwuje, czy nasze zachowania są zgodne z jego oczekiwaniami i wartościami firmy, czy w zespole pojawiły się problemy, które trzeba rozwiązać, czy też jakie opinie mają o nas klienci.

Wspomnieć również trzeba, iż pracodawcy oceniają pracowników w sytuacjach gdy jest to konieczne, np. przy awansowaniu, premiowaniu czy karaniu pracownika. W związku z powyższym: czy ocena pracowników to koszmar dla kadry, czy też mająca na celu polepszenie naszych wyników, rzeczowa rozmowa z szefem? Najbardziej istotna jest treść. Pierwsze strony www to była męczarnia dla internautów. Nie było bloków tekstu, był zwyczajnie jeden ciąg, wyraz po wyrazie, jaki dość trudno się czytało.

Obecnie jeśli pragniemy zaistnieć ze swoją stroną www konieczne jest, by tekst był przyjemny do czytania. Żeby istniały odstępy, wypunktowania, akapity, a co ważne – nagłówki porządkujące tekst. Stron jest bardzo dużo, więc nikt nie będzie marnował czasu na męczenie się akurat z naszą stroną www. Jak się ten ktoś zdenerwuje to znajdzie sobie gdzie indziej. I tak niestety dzieje się w wielu przypadkach.

Wielu znawców ma przekonanie, iż właściwie przeprowadzone oceny okresowe pracowników metodą 360 stopni są w stanie zagwarantować wiele pożytku zarówno firmie, jak i jej pracownikom. To idealny moment na podsumowanie i zrozumienie ich potrzeb. Najlepszy do dalszych planów odnośnie strategii działań dla konkretnych pracowników a także określenia np. potrzebnych im szkoleń, dalszej drogi rozwoju tudzież ścieżki kariery. Nawet w biznesie wskazana jest metoda kija i marchewki – motywacja do działań, a przy tym rzeczowo argumentowana krytyka, która sprawi, że podwładni nabiorą zapału do dalszej pracy.