You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Odzież na stanowisku pracy

on Feb 14, 2015
odzież ochronna i robocza
Author: Highways Agency
Source: http://www.flickr.com
Nie da się zamaskować faktu, że praca jest naszym obowiązującym elementem normalności. To dzięki niej jesteśmy w stanie się utrzymać, co rzecz jasna jest naszym głównym celem. Przy pracach dorywczych wielokrotnie zdarza się jednak, że ludzie pracują na danych stanowiskach bez właściwych, określonych w zapisach BHP ubrań roboczych. Do charakterystycznych elementów odzieży do pracy zaliczamy spodnie robocze, z których najczęściej wybieranym modelem są tzw.

ogrodniczki. Dlaczego? Powodów ku temu jest wiele. Po pierwsze, podniesiony karczek ogrodniczek ochrania spodnią odzież przed zniszczeniem czy zabrudzeniem oraz daje dodatkowe ciepło w czasie chłodniejszych dni. Są także osoby, które wolą spodnie ogrodniczki z racji elastycznych gumek, które dają większy komfort w czasie pracy (nie uciskają pasa w czasie wykonywania prac). W wielu zakładach pracy wymagane jest, aby pracownicy posiadali konkretny rodzaj obuwia do pracy.

Charakter tych butów rzecz jasna zależy od typu posiadanego zawodu. Nierzadko jednak można mieć do czynienia na przykład z ciężkim obuwiem roboczym, potrzebnym na stanowiskach związanych z budową i nie tylko. Na przykład obecnie niejednokrotnie jest sytuacja, że Polacy jadą do pracy do innych krajów Europy. W dużych zakładach pracy niezbędne jest tam zaopatrzenie się w specjalne obuwie wyposażone w metalowe elementy w środku.

Obuwie takie jest ciężkie, ale zapobiega urazom stóp w czasie pracy. Tak więc ogólnie w części zawodów kombinezon roboczy (http://www.gvarant.pl/pl/odziez-robocza/kombinezony/) to nie wszystko. Ubrania robocze, w tym kurtki robocze (http://www.gvarant.pl/pl/odziez-robocza/kurtki/) powinny mieć na wierzchu kilka kieszeni, do których zmieszczą się m.in. długopis czy zapalniczka.

Okazuje się, że materiał potrafi lepiej znosić wytarcia, pobrudzenia olejem czy innego rodzaju brudzącą cieczą. Powinien mieć w zestawie dodatkowe wkładki nakolannikowe. Przy pochylaniu i klękaniu takie ubranie dużo lepiej chroni stawy kolanowe. Co do kurtek roboczych nie ma jednej dominującej zasady.

Rynek udostępnia nam zarówno oferty w 100 procentach poliestrowe, jak i te posiadające mniejszy skład włókna bawełny. Jeśli chodzi o kurtki niekiedy zasuwane na dwa zamki i paroma szwami, sztuczność materiału to kolejny atut, dający ochronę przed wytarciami. Jeśli chodzi o pracę nocną, kurtki powinny mieć elementy odblaskowe, a zimowe wersje - mieć w składzie tkaninę fluorescencyjną.