You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Poszczególne urzędy, firmy oraz sklepy raz na jakiś czas muszą rozliczyć się ze stanu majątkowego. Znacznym ułatwieniem jest w tym wypadku program do inwentaryzacji

on Mar 30, 2023
Proces inwentaryzacji służy do przedstawienia faktycznego stanu majątkowego. Dlatego podczas inwentaryzacji liczy się wszelkie dobra materialne i pieniężne, a następnie ich ilość zestawia się z dokumentacją księgową.


pracownicy
Author: U.S. Department of Agriculture
Source: http://www.flickr.com
Chodzi o to, by znaleźć i wytłumaczyć wszelkie różnice, występujące w tej przestrzeni. Szczegółowe opisanie przedmiotów majątkowych jest jednak dosyć pracochłonne oraz wymaga sporo czasu. Nie trudno również pomylić się w obliczeniach. Proces liczenia domaga się zatem rzetelnego podejścia oraz precyzji. Dużym ułatwieniem jest w tym wypadku program do inwentaryzacji. Sporą część inwentaryzacji wykona za nas wówczas urządzenie elektroniczne. Zatrudniając dodatkowych członków personelu zawsze trzeba policzyć aktualny majątek. Po przeliczeniu posiadanego majątku, wystarczy zeskanować kod kreskowy poszczególnych towarów. Program natychmiast podliczy i zestawi te dane z ewidencją księgową. Po chwili zobaczymy gotowy raport różnic, między spisem z natury, a stanem wynikającym z ewidencji księgowej. Program do inwentaryzacji jest więc dużym ułatwieniem. Przez to mamy okazję, by zaoszczędzić swój czas i konkretne kwoty pieniężne, które wydalibyśmy na pensje dla dodatkowo zatrudnionych osób. Inwentaryzację przeprowadza się minimum raz w ciągu roku. To jednak duży wysiłek, który nie ma sensu bez sprawnej organizacji. Zliczanie majątku nie może jednak zmieniać codziennego stylu
wykres
Author: jai Mansson
Source: http://www.flickr.com
funkcjonowania danego ośrodka. Przez to inwentaryzację zazwyczaj organizuje się nocą. Wyniki inwentaryzacji, ustalone na ściśle określony dzień, muszą się zgadzać ze stanem faktycznym. Istotna jest też opisująca środki trwałe ewidencja.

Powiązane artykuły: http://www.ewidencjamajatku.plidencja może odbywać się trochę inaczej, zależnie od sposobu nabycia poszczególnych dóbr. Inaczej rozliczmy się z środków trwałych uzyskanych za pośrednictwem producenta, wyprodukowanych we własnym zakresie i otrzymanych w wyniku darowizny. Uwzględniająca środki trwałe ewidencja powinna wskazywać wszelkie dobra, o wartości równej przynajmniej 3,5 tys. zł. Muszą być one jednocześnie zdatne do użycia przez okres dłuższy niż rok , a także nieuszkodzone i kompletne. Inwentaryzacja umożliwia nam zatem wytłumaczenie się z dóbr, które widnieją w ewidencji księgowej jako składowa majątku, mimo że np. zostały skradzione, zepsuły się albo wyparowały.

Sprawdź też:
http://www.ewidencjamajatku.pl/faq