You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Prawo fiskalne i jego kruczki. W jaki sposób się rozliczać aby nie popełnić pomyłki

on Aug 11, 2020
Kłopoty związane z rozliczeniami PIT mogą pojawić się już na samym początku naszych działań z podatkami. Sprawy związane z podatkami w naszym kraju potrafią bywać bardzo zawiłe.


W zależności od tego, skąd są posiadane dochody musimy rozliczać się wszelakimi drukami.


Człowiek w hali produkcyjnej
Author: NASA's James Webb Space Telescope
Source: http://www.flickr.com
Najpopularniejszy jest PIT 37, za pomocą którego rozliczają się zwykli obywatele. Jest to dokument składany przez każdego pracownika w ramach corocznego rozliczenia za przychód. Tu musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Czy taka problematyka zwróciła Twoją uwagę? Jeśli tak, to dodatkowo zobacz ofertę szkolenie z pierwszej pomocy, która dotyczy omawianej kwestii, zatem niewątpliwie także Cię zaintryguje.

Przede wszystkim pamiętajmy, że jeśli mamy kilka źródeł zarobku to rozliczamy się w kolejnych drukach, które na końcu się sumują. Gdy chodzi o PIT 2016 rok pozostaje bez zmian również, gdy mówimy o przeliczaniu się wraz z mężem/żoną - więcej pomocnych wskazówek. Tak jak do tej pory używamy dla obojga osób tego samego druku, w którym wpisujemy tylko jego dane. Robienie druku odręcznie grozi niestety z błędami w kalkulacjach. Niezależnie czy wyliczamy PIT 2016 czy każdy poprzedni na koniec zanalizujmy wszystko łącznie ponownie.


Następnym drukiem jest PIT 38. Jest to rozliczenie od przychodów kapitałowych powiązanych z papierami wartościowymi i udziałami w spółkach - pity 38 z Pitax. Należy pamiętać, iż należy go wykonać, kiedy zarobkowo sprzedamy posiadane udziały. Kruczkiem jest tu to, iż musimy rozliczyć się także z akcji, które otrzymamy.

Ważne jest to, że dane, które ma ta strona, Cię urzekły. Wejdź zatem na umieszczony poniżej link i przeczytaj szczegóły (http://www.ksiegowi-doradcy.pl/aktualnosci/38) opisywane wątki.

PIT 38 jest połączony stricte z PIT 8C, który dostaniemy od domu maklerskiego.


W przypadku modyfikacji rachunku w okresie podatkowym PIT-8C może nie obejmować całości kosztów zdobycia papierów wartościowych. Dobrze wtedy przemyśleć kwoty wynikające z informacji podatkowej.