You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Prowadzenie własnej działalności

on Mar 11, 2015
pracownik w biurze
Author: Ken Mayer
Source: http://www.flickr.com
Zarabiając na podstawie umowy o pracę czujemy się bezpiecznie, albowiem chroni nas prawo pracy. Mamy różne przywileje pracownicze, tj. na przykład płatny urlop, pracodawca opłaca nasze składki ZUS oraz chorobowe, nie mamy powodu zatem się tym martwić. Ba, nawet nie trzeba na własną rękę rozliczać podatku jeśli nie chcemy wykorzystywać ulg podatkowych. Podobne wyjście najlepsze jest dla tych osób które nie pragną prowadzić czy nie mają pomysłu na własny interes.

Wynagrodzenie brutto zawiera bowiem wszystkie konieczne składki, jakie muszą być odprowadzane przez pracodawcę z naszego wynagrodzenia, w tym m.in. składki na ubezpieczenie społeczne. Należy więc przekonać się, jak obliczyć wynagrodzenie brutto. Duża odpowiedzialność za ewentualnie popełnione błędy powoduje, iż sporo przedsiębiorców obawia się samodzielnego prowadzenia księgowości. Wówczas, zaniepokojony ilością obowiązków przedsiębiorca, zaczyna rozważać skorzystanie z usług osobistej księgowej.

Mężczyzna pracujący na laptopie
Author: MBWA PR
Source: http://www.flickr.com
To dobre posunięcie, ponieważ wykwalifikowana osoba zajmie się wszelkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez tajniki przepisów. Ba! Wystarczy, że udzieli wskazówek, podpowie w którą stronę się udać, gdy np. zeznania dotyczące VAT jesteśmy zobowiązani składać w jednym urzędzie, zaś te dotyczące podatku dochodowego, w innym. Lub kiedy zmieniliśmy lokalizacje firmy. Rozważania typu: który urząd skarbowy jest właściwy tudzież do jakiego urząd skarbowy należę, rozwieją wykwalifikowane osoby.

(Sprawdź też jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe) Bywa również, że analizujemy, czy decydować się na własny interes, czy też pracę na etacie. Możemy połączyć te dwa rozwiązania. O tym jak wtedy prezentuje się działalność gospodarcza i umowa o pracę oraz co należy w tym kontekście wiedzieć, także powie nam księgowa. Czytaj też http://poradnik.wfirma.pl/-ksiegowosc-internetowa-propozycja-dla-oszczednych Suma widniejąca na umowie o pracę bardzo często bywa dla zatrudnionego myląca. Nasze wynagrodzenie tak naprawdę będzie znacznie mniejsze.

Trzeba jednak wiedzieć, że opłacając comiesięczne składki, możemy liczyć m.in. na bezpłatną opiekę medyczną, co także stanowi swoistego rodzaju profit. Aby obliczyć kwotę netto z kwoty brutto należy wziąć w rachubę odpowiednie oprocentowanie, jakie jest zależne od wielu rozmaitych czynników, na przykład od rodzaju umowy (umowa o dzieło, zlecenia i tak dalej). Wyliczenie wynagrodzenia netto również nie jest zagmatwane, najprościej skorzystać z kalkulatora netto oraz brutto, gdzie zdołasz zarówno obliczyć kwotę netto oraz brutto uwzględniając stosowną wysokość podatki. Jak więc widać, obecnie, w dobie globalnego dostępu do Internetu, obliczenie wynagrodzenia chorobowego i kwoty netto nie jest zagmatwane i skomplikowane, wskutek tego na pewno każdy doskonale sobie z tym poradzi.