You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Rzeczywista królowa nauk

on Feb 14, 2015
matematyka
Author: fdecomite
Source: http://www.flickr.com
Powszechnie uważa się, że to matematyka jest „królową nauk”, wielu ludzi traci jednak kontakt z tą dziedziną nauki w wyższych stadiach przyswajania wiedzy. Większa część podstawowych dziedzin nauki, zarówno ścisłych, jak i o charakterze humanistycznym, wywodzi się z logiki. Nauka ta jest zasadniczym instrumentem prowadzenia badań stosowanym zarówno przez specjalistów z dziedziny matematyki, informatyków, jak i filozofów. Jest to przy tym jedyny przedmiot, który jest wspólny dla każdego kierunku na studiach wyższych. Studenci kierunków humanistycznych poznają logikę w aspekcie filozoficznym, skupioną na paradoksach i wartościowaniu wyrażeń, z kolei studenci kierunków matematyczno-przyrodniczych doskonalą swoje zdolności w logice matematycznej, która największy nacisk kładzie na udowadnianie twierdzeń.

W globalnej dobie niezwykłego pośpiechu ,jak również codziennego zabiegania chociażby byle zwykłe nawyki zdroworozsądkowego myślenia mogą zwyczajowo być narażone na szwank.
nauka logiki
Author: Luis Vidal
Source: http://www.flickr.com
Jest to w szczególności niebezpieczne, w kontekście częstych medialnych oraz rynkowych manipulacji danymi i uczuciami, przed jakimi może pomagać bronić się chociażby logika. Z takiej oto przyczyny dobrze ćwiczyć przy jej udziale swoje szare komórki. Logika, jest to nadzwyczaj stara dyscyplina wiedzy, która ma wielkie zastosowanie na gruncie matematyki czy filozofii. Klasyczna logika jest dwuwartościowa, ale również i poza nią istnieje także logika wielowartościowa, która nie posługuje się wyłącznie wartościami prawdy i fałszu.

Jest ona ciekawą, lecz bardzo złożoną dziedziną wiedzy. Początkującym raczej zaleca się logikę klasyczną, opartą na operatorach takich jak chociażby negacja czy alternatywa. Ma ona bowiem znaczące zastosowanie w informatyce.
książka
Source: www.morguefile.com
Fundament logiki stanowią zależności między zdaniami, które są oznaczane w postaci przypominającą działania matematyczne. Zdanie przybiera zarówno formę wyrazową, jak i matematyczną.

Istotne, żeby ocenić, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe. Dopiero wtedy można rozważać zależności łączące zdania składowe. Przykładową podstawową zależnością w tej nauce jest koniunkcja logiczna, nazywana także iloczynem logicznym. Koniunkcja jest prawdziwa wówczas, gdy obie części składowe są prawdziwe. Można to zaprezentować z wykorzystaniem dowolnego wyrażenia, gdzie iloczyn zastępuje spójnik „i”.

Jeśli jedno ze zdań składowych nie będzie prawdziwe, wówczas całe zdanie także będzie fałszywe. Świetni nauczyciele logiki umieją doskonale odpowiedzieć na wszystkie zapytania dotyczące formuł logicznych i w większości wypadków skomplikowanych zasad, które jednak niezwykle przydają się w analizowaniu wielorakich problemów logicznych. Ma ona również niebagatelne znaczenie dla retoryki lub erystyki, sztuki prowadzenia sporów. Może także zaciekawić wszystkich tych zainteresowanych poznawaniem podstawowych pojęć, takich jak koniunkcja, które pełniej pomagają pojąć ważne twierdzenia, takie jak dla przykładu słynne twierdzenie Kantora oraz Godla. Kto potrzebuje dowiedzieć się więcej na ten temat może także wpisać w swoją wyszukiwarkę sieciową frazę , która może ułatwić odnalezienie dobrego kursu albo lekcji z logiki.

Przez odbiorców w logice powinny być brane pod lupę nie tylko desygnaty, jednak przede wszystkim różne ich funkcje. Między innymi denotacją wyrazu takiego jak poduszka będą rozmaite poduszki, które dana osoba może sobie wyobrazić. Patrząc na funkcję taką jak konotacja, wskazać trzeba określony zespół cech. Powinien być on niezbędny do pełnego określenia wybranej nazwy. Zespół tych cech pozwala skojarzyć dany przedmiot odbiorcy.