You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Studia we Wrocławiu

on Feb 25, 2015
absolwenci
Source: www.morguefile.com
Co roku pojawiają się rankingi najchętniej wybieranych kierunków studiów. Czasami możemy dowiedzieć się, że to odzwierciedlenie rynku pracy, czasami, że moda się zmieniła. Zdarza się, że uczelnie tym sposobem chcą zachęcić maturzystów do podjęcia studiów na danym kierunku, albo wręcz odwrotnie - zniechęcić, bo zwyczajnie nie mają już miejsc. Dyplom wyższej uczelni może nam otworzyć wiele drzwi do oszałamiającej kariery. Aby jednak odnieść sukces, poza samym dyplomem, należy posiadać należytą wiedzę. Celem zdobycia wyższego wykształcenia, należy najpierw zdać maturę, by myśleć potem o studiach.

Jak realizowane są obecnie studia? W jaki sposób się odbywają i kto może chodzić na zajęcia? Czy możliwe jest studiowanie za darmo? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj niniejszy artykuł do końca. W tego rodzaju rankingach od wielu lat wysoko zobaczymy prawo, medycynę, kierunki ekonomiczne, filologię angielską czy psychologię. Wielu absolwentów szkół średnich jednak nie myśli o swojej karierze, tylko decyduje się na jakiś kierunek „bo rodzice uważają, że dobry”, „bo znajomi tam idą”. Jest to złe podejście. Studia dobrze trzeba przemyśleć. Są kierunki, takie jak choćby resocjalizacja (link do szczegółów), które nie zagwarantują nam łatwego zarobku i po których jest trudno znaleźć pracę.

Tego typu kierunki powinni wybierać ludzie z konkretną pasją, którzy zdają sobie sprawę na co się piszą. Dobrze jest od samego początku studiów wypracowywać sobie kontakty i robić staże i praktyki. To pomoże w znalezieniu pracy w zawodzie po studiach. [IMG=51b06bfcca3d9___641179_studying_4.jpg]Obecnie można udać się na studia na wielu uczelniach w naszym kraju. Uczelnie można podzielić na prywatne i państwowe. Na uczelniach państwowych studia są bezpłatne, jeśli studiuje się w trybie dziennym, czy jak się dzisiaj mówi, stacjonarnym.

Można studiować także na uczelniach państwowych w trybie zaocznym, czyli niestacjonarnym. Za takie studia niestety trzeba płacić. Stawka za studia zależy przede wszystkim od renomy uczelni, na jakiej się studiuje oraz od kierunku. Najwięcej kosztują oczywiście kierunki medyczne, a zwłaszcza studia lekarskie. Niełatwo znaleźć uczelnie, które realizują ten kierunek w trybie zaocznym (weekendowym). Częściej realizuje się medycynę niestacjonarną jako studia wieczorowe.

Należy także być otwartym na modyfikacje swoich planów po analizie rynku pracy. Fanatyk rysunku, rzeźbienia czy malarstwa nie musi koniecznie skończyć właśnie taki kierunek. Nie ma co ukrywać, artyści są w trudnej sytuacji i pracy dla nich często nie ma. Może więc należy rozważyć kierunek taki jak na przykład arteterapia (link do serwisu)? Pozwoli rozwijać się w wybranym kierunku a jednocześnie zapewni lepszy start na rynku pracy. [IMG=1402/530e04beba06c___flickr_10081935456.jpg]Dlaczego ludzie wybierają prywatne studia? Powodów jest wiele. Po pierwsze, zaczynając studia na uczelniach prywatnych, na pewno możemy liczyć na większą wyrozumiałość wykładowców. Druga sprawa, to nieco inne kierunki studiów, których nie możemy realizować na uczelniach państwowych. Trzecią, bardzo ważną sprawą, są mniejsze ilości studentów w grupach, a także więcej czasu dla studentów wśród wykładowców.