You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Ciekawszy jest wypoczynek w Tatrach czy nad naszym Bałtykiem?

on Feb 16, 2015
Tatry - Zakopane
Author: Pawel Pacholec
Source: http://www.flickr.com
Miasto Sopot funkcjonuje zarazem, jako miejscowość turystyczna jak i miejscowość lecznicza. Jego identyfikatorem jest molo spacerowe – najdłuższy pomost nadmorski, który został wykonany z drewna w Europie (pięćset dwanaście metrów). A może niektóre miejsca w naszym kraju są zbyt mało zareklamowane? To też zdaje się być prawdopodobne. I tak też pewnie jest na przykładzie Mazur – terenu geograficzno-kulturowego znajdującego się w północno-wschodniej Polsce. Każdy z nas wie raczej o tym miejscu ale albo nie było sposobności by się tam wybrać, albo wybrało się zaledwie parę razy.

Zamiast Mazur preferujemy wyjazdy za granicę, czasami wyjeżdżamy nad polskie morze lub w góry, a niekiedy nawet decydujemy się na pozostanie w mieszkaniach. Jednak co by mogło nastąpić gdyby Mazury (znacznie więcej na ten temat na tej stronie) nieco lepiej się wypromowały i zaprosiły turystów do przyjechania w to miejsce? Urlop na Mazurach może być przeżyciem jedynym w swoim rodzaju. Noclegi w górach zdają się być mniej kosztowne, ale również na północy Polski z powodzeniem da się wyszukać kwatery w dobrych cenach. Wakacje w górach umożliwiają spędzenia bardziej urozmaiconego wypoczynku niż czas spędzony w miejscowościach nadmorskich. Oprócz wypraw pieszych, warto pojechać na trasę na dobrym górskim rowerku.

Dla chętnych do oglądania panoramy okolic warto znaleźć punkt wyciągów krzesełkowych, które zawiozą na szczyt najbliższej góry i skąd można zrobić spokojny spacer w dół. Rano niebiański wschód słońca i pławiąca się w pierwszych promieniach panorama gór, pod wieczór kładący się cieniem na zboczu zachód słońca. W ciągu dnia można wybierać pomiędzy wylegiwaniem się na ukwieconej łące, albo aktywnym poznawaniem okolic. Najistotniejszą organizowaną w Sopocie imprezą jest Sopot Festival, w trakcie, którego na estradzie Opery Leśnej śpiewają zarówno polskie, jak i zagraniczne sławy. Inne interesujące sopockie wydarzenia, które odbywają się w mieście, to: Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej Dwa Teatry, Festiwal TopTrendy i Kabareton, Sopot Film Festival.

Sopot jest również gospodarzem istotnego turnieju tenisowego Orange Prokom Open (aktualne info - na tej stronie). Do wyjątkowo wartościowych obszarów w pobliskich okolicach Sopotu jest zalesiony Trójmiejski Park Krajobrazowy a także Rezerwat Przyrody Zajęcze Wzgórze z wieloma unikatowymi gatunkami roślin i ptaków. Na wakacje w górach warto zabrać ze sobą dobre buty, przyrządy sportowe, lornetkę oraz koniecznie aparat fotograficzny. Noclegi w górach (aktywny wypoczynek), tym bardziej w górnych partiach, bywają bardzo chłodne, dlatego oprócz lekkich ubrań trzeba mieć ze sobą na wszelki wypadek ciepłe spodnie, bluzę i skarpety. Bardzo prawdopodobne, że przydadzą się podczas zimnej nocy.

Większość miejscowości namawia do zwiedzania okolic i korzystania z miejscowych atrakcji. Warto poszukać zabytkowych budowli, zamówić pakiet zabiegów pielęgnacyjnych lub zabiegów leczniczych w kurortach. Dużo miejscowości posiada własne budynki sportowe, na przykład basen ze zjeżdżalniami, hale sportowe lub tory saneczkowe letnie. Dla fanów solidnych wrażeń zawsze znajdzie się mały strumyk z energetyzująco zimną wodą oraz podmywającym nogi wartkim nurtem. Po takiej porcji wrażeń zostaje już tylko poszukać dobrej jadłodajni z tutejszym jadłem oraz pokrzepiającym trunkiem.