You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Co możesz zrobić po skończeniu szkoły średniej bądź zawodowej?

on Feb 17, 2015
dziewczyna podczas nauki
Author: CollegeDegrees360
Source: http://www.flickr.com
Praca jako opiekun osób starszych w praktyce jest bardzo angażująca i odpowiedzialna. Osoba zajmująca się osobami w starszym wieku ma za zadanie zabiegać nie tylko o stan ich zdrowia, lecz również wspomagać ich w codziennym życiu. Zakres obowiązków opiekunów może być różny. Wszystko zależy między innymi od stanu zdrowia czy możliwości ludzi starszych, a także miejsca zatrudnienia. Profesjonalny opiekun osoby starszej w głównej mierze pomaga seniorowi utrzymać higienę osobistą, przyjmować codzienne posiłki czy dawkować leki.

W sytuacji osób cierpiących czy niepełnosprawnych wielokrotnie konieczne bywa również robienie zastrzyków, zmiana opatrunków oraz codzienna rehabilitacja. Bardzo ważne jest także, żeby opiekun kontrolował stan zdrowia podopiecznego. Do jego zadań należy w szczególności regularna kontrola stanu zdrowia osoby starszej.
Dzieci w szkole, nauka
Author: www.flickr.com
Source: www.flickr.com
Na terenie Wrocławia funkcjonuje kilka placówek policealnych, szczycących się coraz większym powodzeniem. Udostępniają one szeroką ofertę edukacyjną, z którą można się zapoznać wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło „szkoła policealna Wrocław” (WSZ Edukacja). Placówki takie pozwalają na zdobycie tytułu technika po dwuletniej nauce.

Podejmując edukację w tego rodzaju placówce należy sprawdzić, czy posiada ona status placówki publicznej. Daje to bowiem prawo do wydawania legitymacji szkolnych, a co z tym związane – ulg na przejazdy w obrębie miasta i koleje. Szkoły policealne oferują również ukończenie stażu zawodowego, co nierzadko kończy się zatrudnieniem kandydata. Niestety, tego rodzaju placówki są płatne i nie każdy młody człowiek jest w stanie pozwolić sobie na taką edukację. Zadaniem opiekuna jest niejednokrotnie także pomoc w utrzymaniu czystości w mieszkaniu czy w wykonywaniu typowych prac domowych, takich jak na przykład gotowanie lub wykonywanie zakupów.

Może oprócz tego zajmować się on załatwianiem różnorakich spraw poza domem, np. zakupem lekarstw czy opłacaniem rachunków. Wielokrotnie opiekun planuje również czas wolny seniorowi. Bardzo ważne jest, żeby opiekun po prostu starał się umożliwić starszej osobie rozwój psychofizyczny oraz wspierał ją w usamodzielnieniu się. Cóż, jeśli idziemy do takiej szkoły tylko i wyłącznie dla socjalu, np.

mamy rentę po zmarłym rodzicu, pewnie nie będziemy zbytnio wnikali w poziom nauczania. Jednakowoż jeśli upatrujemy w takiej szkole szansy na bardziej świetlaną przyszłość, nawet nie możemy zakładać, iż czymś odpowiednim jest wybór losowego ośrodka. No co jak co, ale nie zapominajmy, że zasadniczo trudno zaliczyć później egzamin państwowy, jeżeli nie przykładało się zbytnio do szukania dobrego ośrodka edukacyjnego, no i oczywiście nauki. Innym rozwiązaniem są kursy kwalifikacyjne. Są one krótsze i nie skutkują otrzymaniem przez kursanta tytułu technika, jednak często jest to najbardziej korzystna droga nauki.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową hasła „kursy kwalifikacyjne Wrocław” (link), kandydat ma dostęp do aktualnego wykazu udostępnianych kursów. Kursy tego rodzaju są najczęściej organizowane przez pracodawcę, który nie mogąc znaleźć osoby na stanowisko, proponuje przeszkolenie w zawodzie. Dużą zaletą takich kursów jest fakt, że zwykle są bezpłatne i właściwie gwarantują uzyskanie pracy. Żeby jednak zapisać się na tego typu kurs, trzeba zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny. Jeśli nie posiada się dostępu do sieci WWW, informację o obecnie prowadzonych kursach również można uzyskać w miejscowym urzędzie pracy.