You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Czemu sprawy związane z bezpieczeństwem są tak ważne przy wykonywaniu pracy, zasady szkoleń pracujących ludzi w tym zakresie.

on Jan 28, 2023
Kwestie związane z bezpieczeństwem w miejscu pracy są niezwykle istotne, gdyż od tego może zależeć zdrowie a nawet życie ludzi. W ostatnim czasie niezwykle dużo poprawiło się w tych sprawach, nie tylko jeśli chodzi o przepisy, ale też świadomość właścicieli firm.


Zdali ono sobie bowiem sprawę, że mniej kosztowne będzie kupić konieczny sprzęt ochronny i dać go ludziom do używania, niż później płacić wysokie kary czy odszkodowania. Każdy wypadek odszkodowanie za wypadek samochodowy w pracy to również konieczność wykonania długiej procedury wyjaśniającej, która się czasami opiera o prokuratora. A ewentualne zaniedbania w kwestiach bezpieczeństwa mogą zostać dotkliwie ukarane. Nawet jeśli nie przydarzy się żaden wypadek, to wykryte w razie kontroli nieprawidłowości mogą być podstawą do wystawienia mandatu czy innej kary. A najmniejsze nawet zdarzenie spowodowane tym, że łamano procedury czy nie zapewniono odpowiedniego sprzętu ochronnego to jeszcze większe problemy. Nadal są oczywiście firmy, jakie goniąc za ograniczeniem kosztów oszczędzają także na rzeczach związanych z bezpieczeństwem, lecz jest ich coraz mniej.


firma - przekrój
Author: Ministerio de Relaciones Exteriores
Source: http://www.flickr.com
usługi bhp warszawa
Author: Aspiration
Source: http://www.flickr.com


Równie ważna co zapewnienie ochronnego wyposażenia jest również odpowiednia wiedza zatrudnionych i świadomość konsekwencji zaniedbań. Niestety nawet najlepszy sprzęt pomoże bardzo niewiele, jeśli ludzie nie będą się bezpiecznie zachowywać, łamiąc wszelakie przepisy. Z tego też powodu duże znaczenie mają regularne szkolenia BHP, jakie są zresztą wymagane przez prawo. Powinny być one przeprowadzane co określony czas, i w czasie nich powinno się przekazać pracownikom całą konieczną wiedzę potrzebną do tego, aby mogli bezpiecznie pracować. Szkolenia takie powinny być przeprowadzone przez osoby mające odpowiednie uprawnienia. Może to być osoba zatrudniona w firmie, a można też wynająć jakąś firmę świadczącą usługi bhp Warszawa.


Zakres tematów powinien być dobrany do rodzaju pracy, którą wykonują szkoleni pracownicy. Całkowicie innych rzeczy będą powiem potrzebować informatycy albo księgowi, a co inne potrzebne będzie operatorom ciężkiego sprzętu budowlanego czy kierowcom ciężarówek.