You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Czy dowiedzieliśmy się dla kogo jest pit 38?

on Mar 30, 2023
Zanim rozpoczniemy się rozliczać warto wiedzieć czy dotyczy nas pit 38

Jeżeli zbliża się okres rozliczeniowy, powinniśmy dokładnie zobaczyć, które z dokumentów powinniśmy wypisać, tak aby mieć pewność, że nasze rozliczenie będzie wykonane w odpowiedni sposób i nie będziemy wzywani do jego poprawienia.
dokumentacja podatkowa
Author: Ian Lamont
Source: http://www.flickr.com
Dlatego należy przeczytać, który pit odnosi się do jakich rozliczeń oraz kto musi je wypisywać. W momencie gdy w konkretnym roku rozliczeniowym spieniężyliśmy nasze papiery wartościowe, albo udziały w spółkach, konieczne będzie wypisanie dokumentu pit 38. Pomoc odnajdzie się na stronie . Nie istotna jest data zakupienia tych papierów, ważna tutaj jest data ich sprzedaży, gdyż to wtenczas dochodzi do naszego wzbogacenia się. Przeważnie o konieczności wypisania takiego pita dowiadujemy się w chwili, gdy otrzymujemy pit 8c z biur maklerskich trudniących się sprzedażą naszych papierów. Jednak jeżeli sprzedaży dokonywaliśmy sami, to także sami musimy przypilnować ich właściwego rozliczenia oraz wprowadzenia wszystkich wartości, jakie tutaj uzyskaliśmy.

Nie mamy szansy się rozliczać wspólnieCzęsto jest tak, że małżonkowie rozliczają pit (zobacz pit projekt 2020) wspólnie, bo wówczas mają szansę zyskać większy zwrot oraz mogą też liczyć na dodatkowe ulgi. Mimo wszystko powinniśmy wspomnieć, że wypełniając pit powiązany ze sprzedażą papierów wartościowym, musimy go wypełnić oddzielnie, nie ma tu czegoś takiego jak wspólne rozliczanie małżonków.

Wejdź na witrynę twórcy (https://pkrajewski.pl/dron/) - tam znajdziesz wiele interesujących treści, które rozszerzą Twą wiedzę na zaprezentowany tu atrakcyjny temat.

Dzieje się tak dlatego, że konkretne papiery były wypisane na konkretną osobę i to dziś ona powinna się z nich rozliczyć . Warto powiedzieć o tego rodzaju drobiazgach, gdyż to właśnie od nich zależy, czy właściwie będzie wypełniony cały nasz pit.

Jak czegoś nie rozumiemy to trzeba spytać

Jeśli w czasie wypełniania rozliczenia nie jesteśmy przekonani, czy rozumiemy instrukcję uzupełniania wszystkich okienek, to ciągle należy szukać odpowiedzi na swoje pytania. Mamy szansę ich poszukać w internecie, lub zadzwonić do urzędu skarbowego, lub nawet udać się tam osobiście. Im lepiej będziemy znali metodę wypełniania takiego dokumentu tym znaczniejsza szansa, że wykonamy to właściwie już przy pierwszym podejściu.