You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Czym jest księgowość?

on Feb 15, 2015
okulary i książka
Source: flickr.com
Ludzie boskiego władcy Egiptu prowadzili dokładne rachunki, trzymając budżet królestwa nad Nilem w ryzach. Najgwałtowniejszy wzrost znaczenia księgowości nastąpił jednak z narodzinami kapitalizmu, to znaczy w XIX i XX wieku. Pierwsze kroki trzeba skierować do właściwego urzędu miasta. Koniecznym dokumentem będzie nasz dowód jak też wypełniony wniosek CEIDG-1. Chcąc zaś założyć działalność przez internet, nieodzowny będzie tak zwany profil zaufany.

Założenie profilu zaufanego może z początku wydawać się zbędne (niezbędną jest wizyta w urzędzie), jednak w dalszej działalności biznesowej może się on okazać ogromnie pomocny (na przykład do wysłania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej). Na przykładzie serwisu prawnego można zauważyć jak pomocne dla różnych grup użytkowników Internetu mogą być zamieszczane przez specjalistów informacje. Dokładne wiadomości z działów opiewających np. prawo budowlane czy prawo administracyjne są uzupełniane przez możliwość zadawania pytań, komentarze czytelników, dokumenty do ściągnięcia oraz bieżące wiadomości. Następnym krokiem będzie wizyta w ZUS-ie, bowiem Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej przekazuje do ZUS-u jedynie informację o tym, iż powstało nowe przedsiębiorstwo.

Należy jeszcze dokonać zgłoszenia posiadacza firmy jako ubezpieczonego. Takiego zgłoszenia dokonujemy w przeciągu 7 dni od zarejestrowania działalności, we właściwym wydziale. Autor http://www.evido.pl/ Zacznę od technik tradycyjnych, konkretnie trzech. Pierwsza jest technika tabelaryczna, przezywana amerykanką. Posługuje się w nią księgą-dziennikiem, będącą połączeniem zbioru działań pieniężnych i zapisów systematycznych.

Mocną stroną metody tabelarycznej jest przejrzystość, słabą stroną zaś brak możliwości podzielenia się pracą i niska pojemność zestawień. Technika przebitkowa pozwala na skorzystanie z pomocy automatów księgujących. Rezygnując z księgi stosuje się w niej pojedyncze karty, układane w kartotekę. Nazwa pochodzi z tego, że księgowi używają kalki w pracy. Technika przebitkowa ułatwia podział pracy.

Następna jest księgowość rejestrowa. Jak nazwa wskazuje, głównym narzędziem jest rejestr operacji. Zwykle zakłada się indywidualne rejestry do różnych akcji księgowych. W praktyce to trudna i niewygodna metoda, co równoważy spora funkcjonalność nośników. Niektóre serwisy na jakie dostaniemy się będą obejmowały ogromny przegląd kategorii i tematów – np. różne sekcje prawa, inne skupią się na nowinkach z wybranego obszaru wiedzy – np. prawo pracy i staż z urzędu pracy czy urlop ojcowski 2012.