You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Dolny Śląsk a propozycje wiążące się z geodezją.

on Feb 23, 2015
geodezyjne przyrządy
Author: NOAA's National Ocean Service
Source: http://www.flickr.com
Podział nieruchomości to jedna z podstawowych usług, oferowanych przez specjalistów, których podstawowym obszarem działalności jest geodezja. Proces ten jest również jednym z najważniejszych elementów gospodarki nieruchomościami. Jednym z celów przygotowywania projektów podziału nieruchomości jest efektywne wykorzystanie możliwości danej nieruchomości, zachowując jednocześnie zgodność wykonywanych prac z wymogami prawa budowlanego oraz Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Geodezja zajmuje się głównie tworzeniem dokumentacji pomiarowej. Praktycznie geodezję wykorzystuje się do niewielkich terenów - do tzw. robót mierniczych. Od strony prawnej, proces podziału nieruchomości, ma umocowanie w Ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym, Ustawie o gospodarce nieruchomościami, Prawie geodezyjnym i kartograficznym oraz rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości.

Wszystkie przywołane akty prawne określają normy, w ramach których funkcjonują firmy oferujące usługi geodezyjne - odsyłam do tej strony.
Wyświetl większą mapę Można by zapytać do czego tak rzeczywiście potrzebny jest geodeta? Mianowicie za nim powstanie dowolna inwestycja włącza się już tu praca geodety, który wykonuje mapy do planów projektowych. Bierze się wówczas pod uwagę miejsce prac, hydraulikę czy dojazdy.

Określane są krańce pomiędzy posesjami, co niekiedy wiąże się z trudnymi wymianami poglądów z właścicielami parceli. Podział nieruchomości możne zostać przeprowadzony w ramach dwóch trybów postępowania. Pierwszym z nich jest tryb administracyjny, dedykowany dla działek budowlanych i wymagający decyzji organu administracji, drugim, tryb podziału nieruchomości leśnych i rolnych, który nie wymaga wydania decyzji administracyjnej, a podstawą jest dokumentacja podziałowa.