You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Domena internetowa jako znak towarowy

on Feb 5, 2020
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają własną działalność gospodarczą mogą natrafić na wiele trudności - tym bardziej, gdy decydują się na sprzedaż w sieci. W jaki sposób dbać o ochronę własności intelektualnej i przemysłowej w sieci? I co tak naprawdę mówi to pojęcie?
firma
Author: istock
Source: istockphoto.com
Każdą jedną myśl, którą wytworzy człowiek przy pomocy swojego umysłu, a co jest niepowtarzalne, do tej pory niespotykane, nazywamy własnością intelektualną. Są to najczęściej melodie lub inne sygnały dźwiękowe, patenty, oprogramowania oraz znaki towarowe - czytaj o prawach autorskich. Tym ostatnim może być np. domena internetowa, która nie jest już jedynie identyfikatorem dla stron internetowych, a zaczęła też – jako znak towarowy – identyfikować dane towary, usługi i przedsiębiorców - JWP. Mając ten fakt na uwadze osoba, która zakłada sklep w sieci najpierw musi zweryfikować czy nazwa pod którą kryje się strona www - pod którą potencjalny właściciel ma zamiar prowadzić działalność, nie narusza praw do znaku towarowego.
Jakie kroki musimy podjąć jeśli zauważymy, że ktoś celowo wzoruje swoją stronę na naszej? Wtedy należy ustalić, kto jest właścicielem takiej domeny internetowej. Po ustaleniu tożsamości podmiotu który dopuścił się naruszenia, przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy powinien
firma
Author: University of the Fraser Valley
Source: http://www.flickr.com
wysłać tzw. list ostrzegawczy, w którym zawarta zostanie krótka argumentacja wskazująca na fakt naruszenia praw.

Coraz bardziej popularne wykorzystywanie internetu w prowadzeniu działalności gospodarczej sprawia, iż wzrasta liczba nadużyć w zakresie bezprawnego posługiwania się nazwami innych przedsiębiorstw. Przeważnie podmioty działające w branży e-commerce, decydują się na owe działania, chcąc się promować tudzież działać na szkodę konkurencji. Nieuczciwa konkurencja polega np. na używaniu domen zawierających cudze znaki towarowe - JWP. Wykorzystuje się je dla zwiększenia zainteresowania własną stroną internetową. Pamiętajmy jednak, iż obecne przepisy są tak sformułowane, że umożliwiają zakwalifikowanie konkretnych działań jako czyny nieuczciwej konkurencji a także na nałożenie odpowiednich sankcji za tego typu wykroczenia. Warto więc zadbać o swoje interesy.