You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Hodowla Gołębi

on Jan 12, 2023
Gołębniki musimy utrzymywać w perfekcyjnej czystości. W tym celu czyszczenie wnętrz (usuwanie kału, piór, kurzu itp.) musi się odbywać codziennie. Czynność tę musimy przeprowadzać ostrożnie, tak aby gołębie wysiadujące jajka czy pielęgnujące swoje młode nie były zaniepokojone. Ściółki w wylęgarniach nie zmienia się podczas wysiadywania jaj i w czasie, gdy młódki są jeszcze za bardzo młode. Po 10 dniach od wyklucia się piskląt możesz zmienić gniazdo na nowo odkażone oraz umoszczone.


zdrowy gołąb
Author: Phil Fiddyment
Source: http://www.flickr.com
Po zakończeniu okresu wylęgowego, co przypada na okres wypadania 5 lotki 1 rzędu, powinniśmy segmenty gniazdowe pozamykać a także wymontować albo usunąć z gołębnika.

Jeżeli interesuje Cię prezentowany artykuł, odszukaj witrynę (https://www.zielonalapka.com/pl/c/pulapki-na-szopy/57), która opisuje analogiczne wątki, również będą z pewnością ciekawe.

Na okres zimy dzieli się gołębie wedle płci, aby samce oraz samice pomieszkiwały w oddzielnych wnętrzach. W tym czasie karmi się gołębie ziarnem ubogim w białko oraz mniejszymi porcjami. Dietę ptaków możemy suplementować witaminami tj. omega 3 oil - idź na ; czy pigeon vitality. Na wiosnę, mniej więcej w połowie marca, łączy się pary do kojarzenia. Pary owe wsadza się do przegródek kojarzeniowych, zapewniając każdemu ptakowi odrębną celę, aby zapobiec bijatykom, jakie zdarzają się w pierwszych dniach po połączeniu gołębi w pary. Po kilku dniach, kiedy para gołębi poznała się już i przywykła do siebie, likwiduje się przegrodę, która je rozdziela, aby ptaki mogły przystąpić do kopulacji. Jeśli samica zostanie pokryta przez samca, możesz wpuścić je do wnętrza gniazdowego, gdzie selekcjonują po czym zajmują gniazdo, do jakiego będą złożono jajka, zaś obydwoje rodzice zaczynają ich wysiadywanie. W tym czasie nie powinniśmy ptaki niepokoić.


biały gołąb
Author: A N Suresh Kumar
Source: http://www.flickr.com
Ptaki poniektórych ras, zwłaszcza krótkodziobych, często nie są w stanie dobrze wykarmić swe pisklęta. Po 10 dniach od wyklucia się pisklątek, gdy zachodzi nowy okres kojarzenia, rodzice porzucają je oraz nie dają im pożywienia. W takich warunkach pisklęta dogorywają z chłodu a także głodu. Zawczasu przeto trzeba do odchowania ich przyszykować gołębie mamki, zatem gołębie dobrze karmiące. Powinniśmy w taki sposób określić czas łączenia gołębi rasowych oraz gołębi-mamek, aby obie pary składały jaja jednocześnie albo z różnicą 3 dni - artykuł -> . Po złożeniu jaj wymienia się je - od ptaków rasowych przenosi się do gołębi mamek oraz na odwrót, czy zamienia się pisklątka w pierwszych dniach po wykluciu się.