You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Jak to jest z tymi studiami w dzisiejszych czasach? Czy powinniśmy studiować? Co czeka nas po skończeniu studiów?

on Mar 30, 2023
No tak, plan jest taki, że po skończeniu liceum myślimy, że zamierzamy rozpocząć studia. Tak przynajmniej było jeszcze do niedawna, kiedy wszyscy wybierali studia i widzieli świetne perspektywy wiążące się z taką sytuacją.

studia
Author: Universität Salzburg (PR)
Source: http://www.flickr.com
Aktualnie sytuacja trochę się zmieniła, uczelnie wyższe nie są już tak radośnie wybierane jak wcześniej. Co jest tego powodem? Wpływ ma na to sytuacja na rynku pracy, gdzie każdy ma problem, żeby w określony sposób sobie poukładać życie. Studia magisterskie w tym temacie nie zapewniają już dobrej pracy. A jak było wcześniej?

Faktem jest że nigdy tak nie było, bo to, czy dostaniemy posadę jest zależne od grona innych wyznaczników. Przecież nie trzeba mieć dyplomu, by dostać pracę. Liczą się inne sprawy, jak doświadczenie czy cechy osobiste. Które mają wpływ na wizerunek nas samych na rynku pracy. Złośliwi przytakną także, że liczą się znajomości. To w pewnym stopniu prawda, jednakże nie ma co sugerować się tym, jakiego rodzaju to mają ogromne możliwości.Z pewnością wspomnianej osobie jest łatwiej, ale bez przesady. Nieczęsto się bowiem dzieje tak, że zatrudnienie tak zwyczajnie zdobędziemy od ręki. Nigdy zresztą nie było tak, że ukończenie studiów gwarantowało zatrudnienie, ale było trochę łatwiej pod tym względem, ponieważ rynek pracy był całkiem stabilny, osób z dyplomami nie było jeszcze tak dużo, obecnie natomiast rynek pracy jest niestabilny, ulega zmianie co jakiś czas, a zrobione studia ma wiele osób. Z jednej strony więc mamy możliwość się pochwalić, że posiadamy tak dużo wykształconych ludzi, z drugiej zaś brakuje nam użycia tych możliwości.


studenci po skończonych studiach
Jakby rynek pracy był bardziej wydajny nie trzeba by narzekać na ten stan. Niestety, nie jest tak łatwo, więc poza studiami trzeba stale myśleć o swoim rozwoju. Czyli warto podczas studiów robić staże, starać się uczęszczać na praktyki. To na pewno zwiększa nasze szanse na zatrudnienie po ukończeniu studiów. Doceniany dyplom plus dodatkowe doświadczenie lepiej się prezentuje niż tylko sam „papier” bez żadnego poparcia. Powinniśmy o tym pamiętać i już na pierwszym roku studiów starać się działać w tym zakresie. Czeka nas przez to więcej pracy, ale jest to niezbędne, jeśli poważnie myślimy o swojej przyszłości. Źródło: .