You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Jak powinniśmy udzielać pierwszej pomocy? Dlaczego jest to takie ważne? Co powinniśmy wiedzieć?

on Sep 16, 2022
Pierwsza pomoc to wszelkie czynności niezbędne do wykonania, by uratować życie osoby poszkodowanej. Oczywiście, że nie każdego da się uratować, jednakowoż nasze działania faktycznie zwiększają te możliwości.


ręka
Author: Medisave UK
Source: http://www.flickr.com
W sytuacji wystąpienia stanu zagrożenia życia osoba, która udziela pierwszej pomocy, a jest nią po prostu świadek zdarzenia, ma ograniczone możliwości reakcji. Często posiada ograniczone środki i co gorsza niedostateczną wiedzę. W przypadku tak zwanego NZK, czyli nagłego zatrzymania krążenia, kiedy serce osoby poszkodowanej przestało funkcjonować lub pracuje źle, ważna jest każda chwila. Nagłe zatrzymania krążenie równoznaczne jest z początkiem procesu śmierci.

Od tego momentu, czas pędzi jeszcze bardziej szybko niż w pozostałych oznakach zagrożenia życia. Już po około 4 minutach przez niedotlenienie organizmu zaczyna obumierać mózg poszkodowanego.

Jeśli omawiana sprawa jest dla Ciebie pomocna, zobacz ponadto więcej szczegółów spray spożywczy tu - te wiadomości także nie powinny pozostać niezauważone!

Mózg to najistotniejszy organ w ciele, te kilka minut niedotlenienia więc może kosztować najwięcej. Z każdą kolejną minutą NZK, jak nie ma interwencji, szansa na uratowanie poszkodowanego spada o około ośmiu do dziesięciu procent. Stad więc, bardzo łatwo policzyć, że po dziesięciu minutach poszkodowany faktycznie nie ma szans, aby przeżyć. W takiej sytuacji właśnie niezbędne jest szybkie działanie świadka zdarzenia. Tak musi być, bo szanse, iż w ciągu trzech, czterech minut na miejsce wypadku dotrze pogotowie ratunkowe są bardzo małe, tak więc świadek zdarzenia powinien udzielić pierwszej pomocy, żeby podtrzymywać funkcje życiowe do czasu przyjazdu służb ratowniczych. Świadkiem takie wypadku może być każdy z nas. Należy więc sobie uświadomić, iż pierwszej pomocy może udzielić każdy (Czarmed).


plastry
Author: Medisave UK
Source: http://www.flickr.com
Nie trzeba mieć do tego medycznych studiów, nie musisz być jak ratownik medyczny. Korzystnie jednak przejść podstawowy kurs. Tego typu kursy pierwszej pomocy nauczą cię podstaw koniecznych do ustalenia stanu osoby poszkodowanej. Rzeczywiście bowiem tego rodzaju działanie zawiera w sobie kilka prostych do zrobienia czynności. Taką wiedzę jesteś w stanie też czerpać z podręczników oraz książek odnoszących się do pierwszej pomocy. Praktykę najbardziej korzystnie zdobywać na szkoleniach lub kursach pierwszej pomocy, gdyż w takiej sytuacji mamy gwarancje, że wszystko czego się przyswoiliśmy robimy zgodnie z zasadami. Zawsze takie ćwiczenie podnosi pewność siebie, a to niezwykle istotne w takich sytuacjach.