You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Jeden procent podatku z pit 2014 – przekonaj się, dlaczego powinniśmy go przekazać?

on Feb 18, 2015
Gotówka
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Obowiązek rozliczenia podatku powstaje z chwilą uzyskania jakiegokolwiek dochodu, jednak podatek dochodowy wynoszący osiemnaście % przychodów musimy zapłacić dopiero po osiągnięciu kwoty przekraczającej kwotę dochodu wolną od podatku, czyli lekko ponad 3000 zł. Jeśli przekroczymy tą sumę chociaż o złotówkę, jesteśmy zobligowani zapłacić podatek i rozliczyć pit. W ostatnich latach urzędy w Polsce idą z postępem technologii, w związku z czym jesteśmy w stanie składać nasz PIT przez internet, co jest sposobem zdecydowanie wygodniejszym niż stanie w Urzędzie Skarbowym. Prawo regulują tą sprawę w sposób dosyć jasny. Jeżeli ktoś uiszcza podatek dochodowy od osób fizycznych lub odpowiedni ryczałt od wszelkich swoich przychodów ewidencjonowanych, jest on podatnikiem, jaki płaci podatek liniowy 19% lub też zyskał dochód z odpłatnego sprzedania papierów wartościowych i pochodnych im instrumentów finansowych, w takim układzie może on przekazać jeden procentwłasnego podatku na rozmaite cele pożytku publicznego.

Nie ponosi on przy tej operacji żadnych dodatkowych kosztów. Następnie, by to zrobić, musi on najpierw wybrać konkretną organizację pożytku publicznego, na rzecz, jakiej pragnie przekazać właśnie 1% swojego podatku. Organizacja Pożytku Publicznego może być to prawie każda organizacja pozarządowa , jak również osoby prawne, wszelkie jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów dotyczących na przykład: stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego na terenie państwa Polskiego, czy o stosunku tego państwa do odmiennych związków wyznaniowych. Fundacja i organizacje pożytku publicznego są różne.
Moneta
Author: Nacho
Source: http://www.flickr.com
Kolejny atut przekazania 1% podatku wiąże się z samym przekazaniem tej sumy.

Jest to niesłychanie łatwe - zajmuje mniej niż parę minut, a przynosi tak wiele pomyślnych efektów. Trzeba podać w uzupełnionym rozliczeniu nazwę organizacji bądź numer Krajowego Rejestru Sądowego – i to wszystko. Podatnik nie ponosi żadnych kosztów i przekazuje pieniądze, jakie i tak nie trafiłyby do jego kieszeni. Inaczej o ich przeznaczeniu zdecydowałby samorząd. Korzystniej jest samemu dokonać wyboru i podjąć decyzję w zgodzie z własnym sumieniem – bowiem to my wiemy, kto według nas najbardziej potrzebuje pomocy.

Za każdym razem możemy wspierać inną fundację. Warto jest również namówić do tego bliskich i znajomych, by nie zapomnieli o tej ewentualności i także wspomogli konkretną organizację (przeliczenie PITu 2014). Należy przy okazji takich wyborów pamiętać, że zbytni pośpiech nie jest nigdy dobrym doradcą. Nazwy takich organizacji da się odnaleźć w internecie na odpowiednich stronach. Wszyscy chcący podarować jeden procent mogą znaleźć dodatkowe wiadomości w tej kwestii - np.

na portalu http://naratunek.org/pomoz-teraz/przekaz-1/. Co roku ustalane są maksymalne ulgi i odliczenia podatkowe, jakie możemy uwzględniać w naszym druku PIT. Najczęściej przedsiębiorcy odliczają koszty leasingu samochodów, pomocy organizacjom pozarządowym i telefonów, a obywatele nie posiadający działalności gospodarczej rachunki za internet i za wychowanie dzieci. Każdy podatnik może również przekazać swój 1% podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Takich organizacji jest w naszym kraju sporo, a dla większej części z nich dochody z naszego 1 % są przeważającym udziałem w ich corocznym budżecie (szerzej tutaj).Jakie rzeczycharakteryzują organizacje pożytku publicznego i jakie są ich potrzeby? Po ustaleniu organizacji trzeba później wypełnić rubrykę we własnym rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 ,bądź PIT-38. Należy wpisać w odpowiedniej rubryce nazwę wybranej organizacji, jej numer KRS i deklarowaną kwotę, która nie przekracza nigdy jednego procenta konkretnego podatku. Tylko wtedy konkretny Urząd Skarbowy prześlę wpisaną kwotę pieniędzy na konto odpowiedniej organizacji.