Jeden procent podatku z pit 2014 – przekonaj się, dlaczego powinniśmy go przekazać?
Posted by addmean
on Feb 18, 2015
Obowiązek rozliczenia podatku powstaje z chwilą uzyskania jakiegokolwiek dochodu, jednak podatek dochodowy wynoszący osiemnaście % przychodów musimy zapłacić dopiero po osiągnięciu kwoty przekraczającej kwotę dochodu wolną od podatku, czyli lekko ponad 3000 zł. Jeśli przekroczymy tą sumę chociaż o złotówkę, jesteśmy zobligowani zapłacić podatek i rozliczyć pit. W ostatnich latach urzędy w Polsce idą z postępem technologii, w związku z czym jesteśmy w stanie składać nasz PIT przez internet, co jest sposobem zdecydowanie wygodniejszym niż stanie w Urzędzie Skarbowym. Prawo regulują tą sprawę w sposób dosyć jasny. Jeżeli ktoś uiszcza podatek dochodowy od osób fizycznych lub odpowiedni ryczałt od wszelkich swoich przychodów ewidencjonowanych, jest on podatnikiem, jaki płaci podatek liniowy 19% lub też zyskał dochód z odpłatnego sprzedania papierów wartościowych i pochodnych im instrumentów finansowych, w takim układzie może on przekazać jeden procentwłasnego podatku na rozmaite cele pożytku publicznego.

Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Nie ponosi on przy tej operacji żadnych dodatkowych kosztów. Następnie, by to zrobić, musi on najpierw wybrać konkretną organizację pożytku publicznego, na rzecz, jakiej pragnie przekazać właśnie 1% swojego podatku. Organizacja Pożytku Publicznego może być to prawie każda organizacja pozarządowa , jak również osoby prawne, wszelkie jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów dotyczących na przykład: stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego na terenie państwa Polskiego, czy o stosunku tego państwa do odmiennych związków wyznaniowych. Fundacja i organizacje pożytku publicznego są różne.
Kolejny atut przekazania 1% podatku wiąże się z samym przekazaniem tej sumy.

Author: Nacho
Source: http://www.flickr.com
Jest to niesłychanie łatwe - zajmuje mniej niż parę minut, a przynosi tak wiele pomyślnych efektów. Trzeba podać w uzupełnionym rozliczeniu nazwę organizacji bądź numer Krajowego Rejestru Sądowego – i to wszystko. Podatnik nie ponosi żadnych kosztów i przekazuje pieniądze, jakie i tak nie trafiłyby do jego kieszeni. Inaczej o ich przeznaczeniu zdecydowałby samorząd. Korzystniej jest samemu dokonać wyboru i podjąć decyzję w zgodzie z własnym sumieniem – bowiem to my wiemy, kto według nas najbardziej potrzebuje pomocy.
Za każdym razem możemy wspierać inną fundację. Warto jest również namówić do tego bliskich i znajomych, by nie zapomnieli o tej ewentualności i także wspomogli konkretną organizację (przeliczenie PITu 2014). Należy przy okazji takich wyborów pamiętać, że zbytni pośpiech nie jest nigdy dobrym doradcą. Nazwy takich organizacji da się odnaleźć w internecie na odpowiednich stronach. Wszyscy chcący podarować jeden procent mogą znaleźć dodatkowe wiadomości w tej kwestii - np.
na portalu http://naratunek.org/pomoz-teraz/przekaz-1/. Co roku ustalane są maksymalne ulgi i odliczenia podatkowe, jakie możemy uwzględniać w naszym druku PIT. Najczęściej przedsiębiorcy odliczają koszty leasingu samochodów, pomocy organizacjom pozarządowym i telefonów, a obywatele nie posiadający działalności gospodarczej rachunki za internet i za wychowanie dzieci. Każdy podatnik może również przekazać swój 1% podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Takich organizacji jest w naszym kraju sporo, a dla większej części z nich dochody z naszego 1 % są przeważającym udziałem w ich corocznym budżecie (szerzej tutaj).Jakie rzeczycharakteryzują organizacje pożytku publicznego i jakie są ich potrzeby? Po ustaleniu organizacji trzeba później wypełnić rubrykę we własnym rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 ,bądź PIT-38. Należy wpisać w odpowiedniej rubryce nazwę wybranej organizacji, jej numer KRS i deklarowaną kwotę, która nie przekracza nigdy jednego procenta konkretnego podatku. Tylko wtedy konkretny Urząd Skarbowy prześlę wpisaną kwotę pieniędzy na konto odpowiedniej organizacji.