You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Krótka charakterystyka najważniejszych instrumentów finansowych, z których korzystać mogą przedsiębiorcy.

on Sep 24, 2018
Jedną z podstawowych form finansowania działalności gospodarczej są najróżniejsze pożyczki i kredyty bankowe. Czasami może to nawet być jedyna forma zdobycia pieniędzy na finansowanie inwestycji czy też utrzymanie finansowej płynności.


Ilość produktów skierowanych właśnie do tej grupy odbiorców jest całkiem spora, z tego też powodu należy poznać najważniejsze ich rodzaje. Pamiętać również należy o tym, że taki sam rodzaj kredytu w różny sposób może wyglądać w różnych bankach, ponieważ wszystkie będą miały oddzielne zasady przyznawania czy też wymagane zabezpieczenia. Z tego też powodu warto zapoznać się z ofertą kilku różnych podmiotów, gdyż różnice między poszczególnymi propozycjami naprawdę są dość duże. W ostatnim czasie banki trochę zmniejszyły wymagania jeżeli chodzi o podmioty gospodarcze i kredyty dla firm są bardziej dostępne i łatwiejsze do uzyskania. Lecz i tak w w większości przypadków niezbędne będzie doniesienie ogromnej ilości papierów, liczne zabezpieczenia czy poddanie się szczegółowej weryfikacji pod względem finansowym .


Bankowe kredyty w praktyce dzielą się na cztery najważniejsze grupy. Jeśli ktoś będzie planował zakup wyposażenia albo lokalu, to przeważnie powinien sięgnąć po kredyt na inwestycje , jak sama jego nazwa wskazuje przeznaczony on będzie na tego typu przypadki. Z kolei do finansowania bieżącej działalności bardzo dobrze nadawał się będzie kredyt obrotowy. Jego wysokość będzie uzależniona od kilku czynników, na przykład stanu firmy i wysokości obrotów. Kredyty obrotowe są nieco droższe od inwestycyjnych, czasami banki pobierają dodatkowo dość wysokie opłaty za ich udzielenie. Następnymi dwoma rodzajami pożyczania pieniędzy są linie kredytowe i debetowe.


Ich sposób działania jest podobny, choć różnią się jednym zasadniczym szczegółem, to znaczy rachunkiem, na jaki się wpłaca środki z celu zmniejszenia zadłużenia. Ta metoda finansowania ma jedną zasadniczą zaletę, to znaczy wysokość odsetek które trzeba zapłacić jest zależna od tego, w jakiej części zostały wykorzystane środki z kredytu.