You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Mąka oraz jej spore zastosowanie w kuchni

on May 21, 2022
Mąka jest artykułem powstałym na skutek rozdrobnienia ziaren zbóż czy też innych roślin. Zależnie od typu gatunku, z jakiego uzyskano mąkę może zostać ona zastosowana do różnych celów: spożywczych, paszowych czy przemysłowych.
Poradnik miłośnika makaronu
Author: Międzybrodzkie Makarony
Source: Międzybrodzkie Makarony
Ze względu na użycie w przemyśle spożywczym mąkę dzielimy na: chlebową (pszenna i żytnia), wykorzystywaną do produkcji chleba, a również innych wyrobów piekarniczych oraz niechlebową (z innych zbóż, kartofli, prosa) wykorzystywaną jako dodatek do mąk chlebowych, niekiedy również samodzielnie. Wśród nich możemy wyróżnić mąki użytkowane do produkcji chleba dla osób chorych na celiakię. Będą to: mąka kukurydziana i ryżowa.

Chcąc zaprezentować przebieg pozyskania mąki z ziaren zbóż najlepiej mieć pojęcie o budowie ziarna. Ziarno jest zbudowane z okrywy owocowo-nasiennej nazywanej łuską (bogatej w błonnik oraz składniki mineralne), zaraz pod nią znajduje się warstwa aleuronowa zawierająca wiele białek, składników mineralnych i pewne ilości tłuszczy. Zarodek jest najmniejszą cząstką ziarna, mieści on sporo tłuszczu a także białka o dużej wartości (piszemy o przenośnikach zerknij na ofertę).
Najbardziej wewnętrzną cząstką ziarna, a jednocześnie najogromniejszą stanowi tak zwane bielmo. Mieści ono białka oraz węglowodany. Produkcja mąki polega na przemiale ziarna, tzn. na mechanicznym rozkruszeniu oczyszczonego ziarna z pomocą sprofilowanych urządzeń w taki sposób, by rozdzielić jego centralną część, czyli bielmo mączyste od zewnętrznej warstewki, tj. okrywy owocowo-nasiennej. W ten sposób z pokruszonego bielma wytwarzana zostaje mąka, a odseparowana warstwa nasienno-owocowa tworzy otręby.

Nie czekaj - jeżeli zaintrygowały Cię ciekawe wiadomości, to kliknij w poniższy link i czytaj również (https://transgaz.waw.pl/acetylen-techniczny/) kolejne opis.Nabywając bielszą mąkę, musimy mieć pojęcie, że zawiera ona mniej błonnika, składników mineralnych jak też witamin z grupy B, zaś sporzej skrobi. W związku z tym najlepiej wybierać mąki ciemniejsze, zawierające więcej substancji pożywnych, błonnika jak też witamin z grupy B, a dodatkowo witaminę E. Cechy dobrej jakościowo mąki: barwa - zależy od typu i pochodzenia: od biało-kredowej poprzez żółtobiałą aż po szarawą, zapach – specyficzny nieco słodkawy.

przenośniki 2
Source: sxc.hu
W produkcji mąki stosuje się mnóstwo sprofilowanych przyrządów w tym wskazane przenośniki łańcuchowe i przenośniki śrubowo-ślimakowe przeznaczone do poziomego i skośnego transportowania rozmaitych materiałów sypkich (np. ziarna, śruty, minerałów).