You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Niż demograficzny i jego wpływ na pracę nauczycieli.

on Mar 30, 2023
Niż demograficzny jest normalnym procesem objawiającym się zmniejszeniem ilości urodzin dzieci w danym okresie na danym obszarze. Aktualnie Polska znalazła się w jednym z największych niżów od lat czterdziestych XX wieku. Na taki stan rzeczy złożyło się wiele czynników, demografowie jako najważniejsze z nich wymieniają masową emigrację wywołaną otwarciem granic Unii dla osób szukających pracy, kryzys finansowy oraz niekorzystną politykę rodzinną. Utrzymanie się niżu na takim poziomie może wywołać dużo niekorzystnych skutków w bliskiej przyszłości.

dziewczyna ucząca się języka angielskiego
Author: r. nial bradshaw
Source: http://www.flickr.com
Najważniejsze niebezpieczeństwa
Wszyscy eksperci twierdzą, że jeśli niż demograficzny utrzyma się przez dłuższy czas, państwo może nie być w stanie wypłacić wszystkich świadczeń emerytalnych dla przyszłych emerytów.

Zobacz ten unikalny serwis www (http://sentiell.pl) - prezentuje on pokrewną tematykę i z pewnością także Cię zainteresuje. Nie zwlekaj więc i kliknij tu.

Najbardziej istotną konsekwencją niżu demograficznego jest przewaga osób pobierających emerytury, nad ludźmi opłacającymi te emerytury. Tak samo znaczne może być zachwianie rynku pracy spowodowane spadkiem zatrudnienia w placówkach edukacyjnych i zmuszeniem do przekwalifikowania wielkiej ilości nauczycieli i opiekunów przedszkolnych - źródło. Najbardziej palącym problemem może być tu praca dla nauczycieli. Warszawa w tym momencie walczy z tym problemem, na dzień dzisiejszy nauczyciele są przekwalifikowywani głównie na pracowników socjalnych, ale i w tym sektorze liczba miejsc jest już uszczuplona. Propozycja dla szukających możliwości nauki: sprawdzony native speaker warszawa.

Zapobieganie katastrofie demograficznej
Młode osoby wolą osiedlać się w innych krajach, gdzie utrzymanie rodziny jest dużo łatwiejsze niż w kraju. Jedynym sposobem na utrzymanie młodzieży w Polsce jest modyfikacja polityki w kwestiach rodziny. Wyższe świadczenia socjalne mogą jednak nie wystarczyć. Dopóki koszta utrzymania będą tak duże, młodzi ludzie będą bali się założyć rodzinę. Badania wykazały bowiem, że największym strachem przed wychowaniem potomstwa jest obawa przed brakiem finansów na wychowanie dziecka. Innym dużym lękiem ludzi w wieku reprodukcyjnym jest strach przed wieloletnimi kredytami mieszkaniowymi. Perspektywa przeprowadzki do innego państwa i rozpoczynania życia od nowa jest nierzadko dużo bardziej zachęcająca od strachu przed życiem, które czeka na młodych w Polsce.