You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Nowy rok, więc czas na deklarację podatkową. Czy wiesz, jak wypełnić PIT? Pamiętasz jak to się robi? Może potrzebna Ci pomoc?

on Mar 30, 2023
Podobno rok w rok robimy to samo – uzupełniamy pit. Podobno mamy świadomość jak to zrobić, bo jest to stosunkowo łatwe i regularne. jednak, kiedy przychodzi co do czego, to znów mamy wątpliwości. Powstaje więc pytanie, który pit jest od czego, który pit należy złożyć. Dowiedz się tego jeszcze raz, żeby pit 2015 nie był kłopotem, a został normalną czynnością.
rozliczenia podatkowe
Author: Lucas Hayas
Source: http://www.flickr.com
Dla kogo właściwie jest przeznaczony PIT-37? Zaczerpnie z niego większość osób zatrudnionych na etatach, lecz też ludzie pracujący na podstawie innych form pracy – umowy o dzieło i zlecenia. PIT-37 mogą złożyć osoby będące małżeństwem ale też osoby indywidualne, które mają na utrzymaniu dzieci. Takie szanse skutkują zazwyczaj wyższym zwrotem podatku (e-pity). Co daje PIT-37? Umożliwia odjęcie różnorodnych możliwych ulg podatkowych. Najczęściej wybierane z nich, to: ulga na dziecko i ulga na Internet. Można także odciągnąć ulgę związaną z rehabilitacją oraz darowizny, które zostaną przekazane na cele użyteczności publicznej. Warto również wspomnieć o ulgach otrzymanych na zasadzie tak zwanych praw nabytych. Może to być przykładowo ulga związana z mieszkaniem.formularze
Author: Chris Potter
Source: http://www.flickr.com
Formularz PIT-28 składamy, w momencie gdy chcemy rozliczyć się zgodnie z zasadami ryczałtu ewidencjonowanego. Tę deklarację składa się wcześniej niż pozostałe PIT-y, bo już do 31 stycznia 2013 roku (e-pit).

Przydatny tekst? Jeśli tak sądzisz, sprawdź inne tego rodzaju artykuły na analizowany temat - bez marudzenia kliknij tu, więcej zobaczysz w linku (https://dryg.pl/oferty?categories=1&positions=19).

Dla kogo PIT-28? Dla osób które prowadza indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla tych co prowadzą wspomnianą działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych lub spółki cywilnej osób fizycznych. Dla osiągających przychody z różnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy). W tej kategorii można wymienić wiele różnych takiego typu umów. Wszystkie one nadają się do rozliczania zgodnie z zasadami ryczałtu ewidencjonowanego.

Czy masz zamiar rozpracować rozpatrywany wątek nieco bardziej? Zobacz więc ten odnośnik - więcej znajdziesz tu (http://sawyer.com.pl/sawyer-nasze-uslugi-transakcje). Te materiały też okażą się użyteczne.

Trzeba jednak uważać! Nie powinny one być jednocześnie zawierane w ramach prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

Zeznanie PIT-36 składają ci, którzy w roku 2012 uzyskiwali zarobki opodatkowane według skali podatkowej (18-32%) (pit online). Załatwiane jest to bez pośrednictwa płatnika, co znaczy, że tacy podatnicy sami będą musieli policzyć zaliczki na podatek czy wartość podatku do zapłaty. W sytuacji, gdyby to płatnik wszystko rozliczał, obowiązującym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.