You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Rodzaje ocen okresowych pracowników

on Feb 15, 2015
Praca, biznesmen
Author: www.s-lab.pl
Source: www.s-lab.pl
Ocena 360 stopni to pewien sposób działania, aby określić kompetencje zatrudnionej osoby wobec kryteriów zajmowanego przez nią stanowiska w przedsiębiorstwie. Wybrane w ocenie 360 stopni cechy charakteru, sposób zachowania, jak również podejście do realizowanych zadań są określane przez fachowców. Całość odnosi się do wartości określanych oraz oczekiwanych na danym stanowisku, więc wynik może szczegółowo zobrazować to, czy pracownik znajduje się na właściwym dla siebie i dla firmy miejscu. Ważne jest zatem zbadanie dokonań personelu i przeanalizowanie tego co wciąż trzeba ulepszyć. W tymże celu, najczęściej wykonuje się okresowe oceny pracowników przedsiębiorstwa, które mają wykryć wszystkie szwankujące elementy w pracy ludzi zatrudnionych na danym stanowisku.

Dzisiaj są one stosowane przez znaczną część firm w naszym kraju i przynoszą świetne efekty. Zatrudnieni w organizacji ludzie powinni tworzyć zespół sprawnie współpracujących ze sobą osób. Istotne jest, żeby dysponowali odpowiednim wykształceniem oraz cechami charakteru pozwalającymi na pracę w zespole. Obecność tych elementów jest uwidoczniona podczas procesu oceny pracowników. Jest on dostosowywany do wielkości przedsiębiorstwa i preferowanego sposobu oceniania.

Może obejmować oceny grupowe albo indywidualne pracowników lub badać przedsiębiorstwo jako całość. Elevatosoftware.comWśród najpopularniejszych i zarazem tych najlepszych metod znajduje się technika, a w sumie ocena 360 stopni. Chodzi w niej o badanie całkowitego otoczenia podwładnego i w ten sposób dokonywana jest jego analiza. Ten rodzaj sprawdzania zaliczany jest do nadzwyczaj sprawiedliwych, bo zbierane informacje pochodzą nie tylko od samego sprawdzanego, ale również jego partnerów, współpracowników, i nawet klientów, z jakimi miał do czynienia. Badanie to daje więc dużo wskazówek odnośnie kompetencji badanego i pozwala bardziej go zmotywować znając opinie na jego temat ze źródeł z zewnątrz.

Partnerzy mogą powiedzieć kilka słów na temat ocenianego dając informacje na temat jego określonych zachowań w pracy, sam badany, jednakowoż ma możliwość własnej samooceny, co też pozwala mu usunąć swe jakiekolwiek ujmy w działaniu. Ocena pracowników (http://www.elevatosoftware.com/) przynosi pracodawcy szereg istotnych wiadomości na temat wykonywania powierzonych przez pracodawcę zadań, zachowań personelu oraz cech osobowości, które sprawdzają się lub nie na danych stanowiskach. W zależności od przyjętych przez organizację kryteriów oceniania ocenie mogą podlegać takie aspekty jak rzetelność, punktualność, samodzielność w planowaniu i organizowaniu pracy czy postawa etyczna pracownika. W celu zweryfikowania powyższych elementów, niektóre organizacje przeprowadzają rozmowy ze współpracownikami podwładnego oraz sesje coachingowe dla pracownika. Wszystko po to, by maksymalnie określić potencjał podwładnego.

Szara strefa
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Ocenianie pracowników tylko wtedy przynosi oczekiwane efekty, jeżeli odbywa się systematycznie. Spełnia wtedy swoje cele i może służyć pracodawcy w kształtowaniu polityki kadrowej, dostarczaniu wiedzy o pracowniku oraz informowaniu pracownika o jego mocnych i słabych stronach. Otrzymanie pozytywnych informacji zwrotnych silnie motywuje pracownika. Pracownik, który otrzymał informację na temat swojej pracy, może poczuć motywację i mieć ochotę na udoskonalenie efektywności swojej pracy. Metoda okresowego oceniania pracowników sprawdza się jako narzędzie zarządzania zasobami ludzkimi.