You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Spływ kajakowy - także dla ciebie

on Feb 15, 2015
Spływy kajakowe Kaylon.pl
Author: Kaylon
Source: Kaylon.pl
Kiedy na myśl o spędzeniu wolnego czasu na leniuchowaniu na piasku ziewasz z nudów zastanów się nad wykorzystaniem lata na aktywny wypoczynek. Warto pomyśleć o wędrówce po górach, dla przykładu przez kilka tygodni, od schroniska do schroniska, zdobywając kolejne szczyty. Można przejechać Polskę na rowerze albo na stopa. Można też pomyśleć o innego rodzaju wyzwaniu dla odważnych, jakim mogą być spływy kajakowe. Nierzadko w szczególności taka młodsza część polskiego społeczeństwa wychodzi z założenia, że Mazury są w porządku, ale dla starszych ludzi, rodzin z małymi dziećmi i nudziarzy.

Całkowicie zły obraz Mazur! Na przykład Giżycko, nieco nieodkryty Ełk czy Mikołajki w czasie wakacji wprost tętnią życiem, a więc nawet zwolennicy clubbingu nigdy nie mogą przesadnie skarżyć się na znużenie, brak fantastycznych rozrywek! Ale są to osoby, które organizują spływy kajakowe lub po prostu kochają pływanie na kajakach i często sami jadą nad rzekę z kajakiem. Dla osób, które nie mają kajaka a chciałyby popływać mogą wypożyczyć kajaki. Każda wypożyczalnia kajaków poza samym kajakiem ma też kamizelki ratunkowe. Oczywiście za wypożyczenie kajaku należy się opłata. W niektórych wypożyczalniach kamizelkę otrzymuje się w komplecie z kajakiem w innych za kapok należy się dopłata.

Jednak prawda jest taka, że bez kapoka nie ma, co wsiadać do kajaku. I nie ma najmniejszego znaczenia, czy umie się pływać, czy nie. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. A jeżeli my sami wsiadając do kajaku o nie, nie zadbamy to nikt za nas tego nie zrobi. To jednak tylko jedna z możliwości. Nawet we Wrocławiu czy Warszawie da się urządzić sobie kilkugodzinny spływ kajakowy.

Właściwie w każdej przystani jest wypożyczalnia kajaków (szczegóły na stronie: http://kaylon.pl/). Gdy nie jesteśmy pewni jaką trasę wybrać, nie znamy rzeki, można także przygotować spływ z przewodnikiem. Pływanie na kajaku jest dość łatwe. Naturalnie, musimy uważać na dryfujące w wodzie konary czy wystające głazy albo mielizny, ale wystarczy kilka porad przewodnika, abyśmy doskonale sobie dali radę. Oczywiście obowiązkowo trzeba zachować zasady bezpieczeństwa, pływać w kamizelkach i słuchać uważnie wszystkich wskazówek.

Kajaki to wspaniały sposób na odpoczynek. Pływanie kajakiem nie wymaga nawet dużego wysiłku. Oczywiście musimy się namachać wiosłem, ale zwykle okolica jest niezwykle urokliwa, wiosłowaniu towarzyszy tak wiele pięknych widoków, że nawet nie odczujemy zmęczenia. Ważne jest również to, aby zwrócić uwagę na niebo - bo wiadomo, pogoda bardzo szybko się zmienia, a więc czymś mało przyjemnym jest złapanie deszczu - z burzą, w trakcie pływania na kajaku, na środku ogromnego jeziora. Jednak tak czy siak w przeważającej większości Mazury są fajną krainą, która sprawia, iż człowiek może wreszcie wypocząć. W żadnym wypadku nie można zakładać, że przynajmniej dwa dni gdzieś na Mazurach nie spowoduje, iż po prostu będziemy miło wspominali owy urlop. W takim razie: nie ma większego sensu kisić się u siebie w mieście, jeżeli można pojechać do Ełku albo Węgorzewa. To niesamowite miejsca. To akurat pewne.