You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Sprężyny - gdzie się ich używa?

on Feb 14, 2023
Sprężyny
Source: http://www.vanel.com
Czy odnotowaliście fakt, iż sprężyny są w większości przedmiotów codziennego użytku? Należy tylko rozejrzeć się dookoła, by wymienić przynajmniej parę rzeczy, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny.
Przykładem może być choćby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest malutka, lecz niezwykle istotna.

A sofa? To pewne, że, wielu z nas ma w pamięci stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny dźgające w plecy przy każdej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie było minęło. Produkcja (zobacz pillowplate) sprężyn poszła naprzód od tamtego czasu znacznie i teraz sofy i materace sprężynowe są komfortowe i trwałe i nie nie musimy się bać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A zdarzały się i tego typu przypadki.

Całkiem sporo sprężyn można znaleźć w naszym aucie. Cały system amortyzacji kół i wiele fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Gdy spojrzymy pod samochód, lub pod maskę z łatwością, gołym okiem dostrzeżemy przynajmniej kilka sprężyn.

Sprężyny
Source: http://www.vanel.com
Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Wyróżnia się kilka typów sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe - czyli takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, trzeba rozciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie. Możemy wyróżnić również sprężyny skrętowe. Takiego rodzaju sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą nakładamy wieczko i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.Chociażby dla zabawy warto pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Chyba w każdym kiosku można zakupić niezwykle długą i giętką barwną sprężynę. Zabawa nią jest świetna - możemy kazać jej „schodzić” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny można znaleźć w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale spójrzcie tylko dokoła. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików albo materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.