You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Techniki ochrony pożarowej w zakładzie pracy

on Feb 14, 2015
instrukcja przeciwpożarowa
Author: Oregon Department of Forestry
Source: http://www.flickr.com
Wiele razy dowiadujemy się o rozmaitych pożarach obiektów, w tym domów czy mieszkań. Najstraszniejsze jest to, iż w ogniu czasami umierają ludzie. Jednak prawdą jest, że niektórych z nich możemy bez wątpienia uniknąć. Warto więc przekonać się, w jaki sposób przeciwdziałać różnorakim wypadkom spowodowanych ogniem. Istotne jest by w momencie, gdy wybuchnie pożar wiedzieć, co robić.

Musimy wiedzieć jak zachować się w kryzysowej sytuacji. Dlatego tak ważne są różnego typu regulaminy i szkolenia dotyczące bezpieczeństwa. Stąd też instrukcja bezpieczeństwa pożarowego musi być w widocznym miejscu w każdym budynku użyteczności publicznej. Wiadomo, że nie każda osoba przejdzie kurs związany z bezpieczeństwem podczas pożaru. Musimy pamiętać, że zarówno w mieszkaniu, a także w biurze lub obiektach publicznych, w bardzo łatwy sposób możemy codziennie przeciwdziałać pożarom.

W głównej mierze nie należy rzucać niedopałków bezpośrednio do kosza na śmieci. Jeżeli palimy papierosy w środku pomieszczeń, powinniśmy wyrzucać wszelkie niedopałki, popiół oraz spalone zapałki. Nigdy nie należy zostawiać ich w zasięgu ręki dzieci.
Budynek po pożarze   ściana z płyt Ytong
Author: XELLA Polska Sp. z o.o.
Source: XELLA Polska Sp. z o.o.
Chociaż w szkołach dzieci uczą się jak powinny zachować się podczas pożaru jednak z czasem ten zasób wiedzy zanika. Tak, więc musi być stale przypominana.

Warto byłoby stworzyć bilbordy, reklamy, które mówią, co robić, gdy zauważymy zaprószony ogień. Co istotne instrukcja bezpieczeństwa pożarowego w widocznym miejscu pozwoli na to by czekając np. w kolejce do lekarza nawet z nudów po prostu na nią zerknąć. To dobry sposób dotarcia do ludzi. Pozwalający na automatyczną edukację w tej kwestii.

Ludziom zdaje się, że ogromne pożary zdarzają się tylko w filmach, lub gdzieś kilkaset kilometrów od nich, do czasu, gdy sami będą w sytuacji, gdy pożar zagraża ich życiu. Najczęściej ludzie wpadają w panikę, bo nie wiedzą, co robić. Nie zawsze intuicyjne działania są dobre, bo mogą one nam jedynie zaszkodzić. Niewiele jest osób, które są w stanie zachować stoicki spokój i bez szkolenia samemu w odpowiedni sposób się zachować. Stąd też tak ważne są szkolenia ppoż ((link do artykułu)). Szkolenia dotyczące ochroną przeciwpożarowej powinny być przeprowadzone we wszystkich placówkach szkolnych, w każdym miejscu pracy, przynajmniej raz na cztery lata. Jeżeli ludziom, co jakiś czas będzie się mówiło to samo to na pewno w końcu nauczą się, co powinni robić.