You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Własność intelektualna, znak towarowy

on Feb 21, 2015
Kodeksy
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Jeżeli decydujemy się na otworzenie własnej działalności gospodarczej, niezbędne jest zaznajomienie się z regułami dotyczącymi praw autorskich. To zagadnienie prawne niestety może spowodować wiele trudności. Związane jest ono z tematyką, jaką stanowi zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Możemy stwierdzić, iż to właśnie między innymi na podstawie ustawy dotyczącej wzmiankowanego zagadnienia skonstruowana została część prawa zwanego mianem autorskiego.

Samo pojęcie własność intelektualna najogólniej powinniśmy sformułować jako wytwór człowieczego rozumu, mający kierunek niematerialny. To ze względu na styl tej cechy nieodzowna jest jej osłona. Niestety, nie działa to w ten sposób, szczególnie, kiedy pojęcia nie są tak wcale łatwe i mało skomplikowane. Przyjrzyjmy się właśnie takim pojęciom, które nie dość, ze ciekawe, to mogą być przydatne w każdym momencie naszego życia.

Jednym z trzech zasadniczych części własności intelektualnej jest prawo autorskie, którego postawę ustawodawczą stanowi rozporządzenie o prawie autorskim. Prawo autorskie JWP planuje dwa warianty upoważnień do dzieła: prawa indywidualne niezbywalne, oraz prawa majątkowe zbywalne. Własność intelektualna JWP chroniona prawem autorskim, w przeciwieństwie do własności fabrycznej, nie musi być nigdzie zgłaszana, obowiązuje ona od chwili stworzenia i ustalenia utworu i trwa w Polsce aż do 70 lat po śmierci twórcy.
Porady prawne
Source: prawo.legeo.pl
W największym stopniu na ochronie znaku towarowego korzystają przedsiębiorstwa. Urząd Patentowy jest kierowniczym organem administracji rządowej, odbiera i bada zgłoszenia dotyczące znaków towarowych, orzeka w sprawach udzielania praw ochronnych, oraz prowadzi rejestr znaków towarowych.

Na znaki towarowe udzielane są prawa ochronne. W tym temacie można także usłyszeć o osobistych prawach autorskich. Jest to spis uprawnień, które przysługują autorowi utworu. Takie regulacje ochraniają związek twórcy ze stworzonym przez niego dziełem.

W naszym prawie to pojęcie reguluje artykuł 16 „Ustawy o prawo autorskie i prawach pokrewnych”. Nazywamy takie coś szczególnym rodzajem więzi tak zwanej niezbywalnej, która dodatkowo nie podlega zrzeczeniu się, która łączy twórcę ze stworzonym przez niego utworem. Jak można zaobserwować, pojęcia te są nam znane, ale ich wytłumaczenie w świetle prawa może przysparzać kłopoty, dlatego więc tak trudno wytłumaczyć, o co nich w chodzi.