You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Zadania ośrodka zajmującego się kształceniem doskonaleniem kwalifikacji nauczycieli w Polsce

on Feb 15, 2015
Author: STABILO
Stanowisko nauczyciela to stanowisko niezwykle ważne i potrzebne. Wiąże się z wielką odpowiedzialnością, gdyż to w szczególności od nauczycieli zależy poziom edukacji młodych pokoleń, a więc przyszłość społeczeństw. Osoby te muszą więc mieć odpowiednie predyspozycje do pełnienia funkcji, jak również dysponować niezbędne wiadomości i umiejętnościami. Posiadana wiedza oraz ogólnie pojmowana informacja jest bowiem towarem, co prawda niematerialnym, ale o znacznej wartości. Proces edukacji zaczyna się już w najmłodszych latach; na dzień dzisiejszy wiek inicjacji szkolnej ulega stopniowemu obniżaniu. Czy jest to proces prawidłowy i niewyrządzający szkód – to kwestia sporna.

Nie podlega jednak wątpliwości waga samego procesu nauczania i uczenia się. Z tej przyczyny tak potrzebnym stanowiskiem jest zawód nauczyciela. Od wieków profesja ta cieszy się szacunkiem w społeczeństwie, choć nie w każdym przypadku łączy się to z zadowalającymi zarobkami. Wymaga się więc, by pedagodzy nie tylko wykonywali swój zawód poprzez uczenie podopiecznych, jak również sami się dokształcali, ciągle podnosili swoje kwalifikacje. W tym celu organizuje się specjalne kursy dla nauczycieli, prowadzone przez wyspecjalizowane instytucje w różnych miastach, choć oblegane są kursy dla nauczycieli w Krakowie czy Warszawie. Kursy takie mogą odbywać się w sposób „tradycyjny”, lub też przez Internet.

Niewątpliwą zaletą tych ostatnich jest możliwość dokształcania się bez wychodzenia z domu, co obecnie bywa bardzo pożądanym czynnikiem. Zakres tematyczny takich kursów jest bardzo szeroki, obejmuje praktycznie wszystkie umiejętności potrzebne w pracy w placówce edukacyjnej. Kształcenie pedagogów dzieli się na trzy podstawowe etapy: pierwszy, polegający na przystosowaniu przyszłego nauczyciela do podjęcia nauczania w placówce oświatowej; drugi, czyli wspieranie młodego nauczyciela w początkach pracy oraz trzeci – stałe dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji w czasie zatrudnienia. Odpowiedzialność związana z zawodem pracownika oświaty jest bardzo duża. Na nim ciąży bowiem obowiązek wychowywania i przekazywania niezbędnej wiedzy o świecie młodym ludziom. Z tej racji tak ważne jest, by nauczyciele sami posiedli odpowiednie wykształcenie, a także brali udział w różnego rodzaju kursach.

Szkolenia dla nauczycieli jakie ma grupa eko-tur cieszą się aktualnie dużą popularnością. W dzisiejszych czasach do zajmowania stanowiska nauczyciela potrzebne jest minimalnie wykształcenie na poziomie magistra. Konieczność dokształcania jednak stale wzrasta.
autobus szkolny
Source: flickr.com
Kursy przeznaczone dla pracowników oświaty mogą posiadać zróżnicowany charakter. Mogą np. szkolić z takich rzeczy jak dokumentowanie pracy nauczyciela.

Czas ich trwania jest różny. Organizatorami są różnego typu organizacje. W największym stopniu jednak organizują to ośrodki doskonalenia nauczycieli, które to posiadają swoje filie właściwie we wszystkich większych miejscowościach w Polsce. Kursy dla nauczycieli mogą mieć również charakter wirtualny. Z takiego sposobu korzysta aktualnie coraz więcej ludzi, jest bowiem komfortowe i pozwala na uzyskanie pożądanego celu bez konieczności wychodzenia z domu. Kursy w dzisiejszych czasach niejednokrotnie dotyczą nauki języków obcych, w szczególności języka angielskiego. Ma to miejsce w sytuacji chęci wyjazdu danego pracownika za granicę i objęcia stanowiska nauczyciela za granicą. Rozwiązanie takie okazuje się często bardzo dobrym, gdyż praca za granicą pozwala niejednokrotnie na znacznie wyższe zarobki.