You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Zakładane swojej własnej działalności gospodarczej – jak rozpocząć i czego się spodziewać

on Oct 17, 2019
Myślisz o założeniu własnej firmy? Chciałbyś wprowadzić w życie swój innowacyjny pomysł, ale nie jesteś pewny od czego rozpocząć? Powinieneś najpierw przygotować się na żmudną, pełną papierologii ścieżkę, lecz nie dawaj za wygraną na samiutkim początku.


Business meeting
Author: Victor1558
Source: http://www.flickr.com
Przed inicjowaniem pierwszych działań w celu rozkręcenia własnej firmy, dobrze jest skonsultować się z radcą prawnym, by wiedzieć jakie działania podjąć w kierunku ochrony prawnej. Jeżeli zaś chodzi o rachunkowość, można postarać się o umowę z księgową, biurem rachunkowym albo wyspecjalizowanymi firmami parającymi się wszelką księgową biurokracją świeżych działalności, także przez Internet.Rozkręcanie działalności, to też masa mnóstwa innych biurokratycznych obowiązków.

Na szczęście na pomoc nadchodzi nieoceniony Internet. Osiągalne w nim rady oraz programy wyklarują wyjaśnienia na mnóstwo tematów. Stosując na przykład internetowy kalkulator działalność gospodarcza traci wiele ze swej zagadkowości. Istnieją różnorodne rodzaje kalkulatorów, które pomogą nam rozwikłać ile da się zarobić na fakturze, jak wysokie koszty powinniśmy generować, pomogą obliczyć nam różne opłaty, wysokość wynagrodzeń lub PITy. Przy takiej pomocy faktycznie nie ma się czego bać. Interesujące dane: kalkulator działalność gospodarcza.

Rozkręcając działalność nie zapomnijmy o ułatwieniach dla młodych firm. Przez początkowe dwa lata działalności, wszystkim nowo powstałym firmom przysługuje tak zwany mały ZUS. Rzeczowo mówiąc, nowa firma miast opłacać ZUS o podstawie wynoszącej 60% średniego wynagrodzenia, płaci mały ZUS, czyli 30% min. wynagrodzenia. To dla rozpoczynających firm znaczne odciążenie. Tu więcej: jak płacić mały zus.

Nie zapomnijmy również, że nabywając towary powinniśmy teraz zażądać faktury, choć niektórzy wciąż wydają druk WZ (wydanie na zewnątrz). My także możemy korzystać z takiego druku, ale musimy wtedy rzetelnie zapoznać się z regułami, jak w zasadzie musi być wypełniony prawidłowy druk WZ, który możemy włożyć do księgi rachunkowej. Źle wypisany druk WZ może spowodować więcej problemów, aniżeli korzyści, dlatego kiedy możemy, prośmy o i wystawiajmy faktury.


kariera
Source: pixabay
Nie warto zniechęcać się polską papierologią. Rozwijanie firmy nigdy nie było proste, a nie zapominajmy, iż obecnie młode firmy otrzymują sporą pomoc z Urzędów i z funduszy europejskich. Dlatego pomimo dużej liczby trudności, jeżeli mamy pewność, iż nasza idea ma możliwość zaistnieć, nie powinniśmy marnować danej szansy. Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wydanie-zewnetrzne-wz-wzor-z-omowieniem