You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Zawód "sprzątacz"/"sprzątaczka" - czyli, zawód nie tylko przeznaczony dla kobiet!

on Jan 18, 2019
Usłyszawszy słowo "sprzątaczka", każdy od pierwszej chwili widzi naprzeciw oczu jakąś kobietę zamiatającą z rana chodniki albo taką, która sprząta powierzchnie w biurach i tym podobne. Jednakże kiedy słyszymy odmianę tego słowa: "sprzątacz", zaraz pierwsze co myślimy to to, że jest to jakiś błąd w pisowni albo przejęzyczenie.


Myśli tak na przekór pozorom dosyć spora liczba ludzi, tymczasem sprzątaczy (czyli mężczyzn sprzątających), nie jest wcale tak mało, choć zazwyczaj sprzątają oni innego typu powierzchnie niż dziewczyny.
apartamentowiec
Author: Schüco
Source: Schüco


Jak to już napomknęliśmy, sprzątaczki kojarzą się z różnymi biurami, chodnikami naprzeciw naszego bloku, szkołami, szpitalami oraz o wiele więcej. Co jednak robią ich odpowiednicy, a więc sprzątacze? Otóż w tym zawodzie, tak jak jest w wielu innych, faceci - mimo równości płci - bywają kierowani zwykle do cięższych robót, aniżeli dziewczyny. Mówiąc "cięższych" nie rozmawiamy jednakże na temat stanu fizycznego, albowiem kobiety sprzątają dokładnie tak samo intensywnie, jeżeli nie nawet ciężej niż mężczyźni, dokładnie z powodu faktu, że są od nich w większości o wiele słabsze fizycznie. Wykonują one dosłownie te same zadania co ich płeć przeciwna, chociaż sprzątacze - właśnie z powodu silniejszej masy - bywają zazwyczaj proszeni o wykonanie zadań bardziej siłowych, takich jak choćby odśnieżanie (chociaż niektóre panie też robią to konkretne zadanie), czy usuwanie z chodników lodu.


Pomijając jednakże kwestie siłowe, mężczyźni mogą wykonywać tą samą robotę co dziewczyny - istnieje ich jednakże sporo mniej, co również pokazuje, dlaczego nie widujemy tylu mężczyzn na tym konkretnym stanowisku. Jest to zwykle spowodowane faktem, iż mężczyźni wybierają bardziej "męskie" zadanie, którym najczęściej jest Wybór pracy na budowach.