You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Jaki jest skład znanych napojów energetycznych?

on Feb 19, 2022
Wielu zaczynających swą karierę sportową osób często sięga po tzw. napoje energetyczne oraz przypuszcza, że jest to idealne źródło energii wymaganej do przeprowadzenia określonego wysiłku.


Tego typu myślenie jest jednak błędem, ponieważ nie powinno się mylić napojów izotonicznych z "energetykami", czyli napojami energetycznymi.
wizerunek
Author: Steven Depolo
Source: http://www.flickr.com


Są to 2 zupełnie inne Produkty. Jeśli istotnie nie masz takiej potrzeby, nie powinieneś przyzwyczajać swego organizmu do spożywania napojów słodzonych. Jeśli zastanawiasz się, czym właściwie różni się energetyk od napoju izotonicznego, to kluczowym aspektem jest zawarta w tym napoju zawartość cukru i poziom szkodliwości tych napojów. Tu niestety pierwsze miejsce zajmuje "energetyk". Popularne napoje energetyczne są napojami delikatnie gazowanymi oraz bezalkoholowymi, które mają stymulować nasze ciało do działania.

Jeśli objaśniana problematyka Cię ciekawi i chcesz ją poznać głębiej, więcej przeczytasz tutaj (http://mslegit.pl/prawo-autorskie-wroclaw) - to trochę inny punkt widzenia na tę tematykę.

Ich skład posiada za zadanie zapobiegać zmęczeniu i stawiać konsumentów "na nogi" wtedy, kiedy mają oni kaca. Trzeba mieć świadomość tego, że nie mogą go pić ani kobiety w ciąży, ani osoby, które mają uczulenie na kofeinę.


W połączeniu z napojami alkoholowymi, napoje energetyczne mogą wywołać mylne uczucie trzeźwości i w dużym stopniu odwadniają ciało. W niezwykle rzadkich przypadkach picie energetyków może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Jedna puszka takiego napoju może posiadać nawet 20 łyżeczek cukru, co jest czterokrotnie wyższą dawką od dopuszczalnego dziennego spożycia cukru.
W 250 ml napoju odnajdziemy kofeinę, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy, teobrominę, która pobudza serce do działania czy kwas askorbinowy, czyli witaminę C. W 250 ml energetyku znajduje się także inozytol, który reguluje ciśnienie tętnicze. Reasumując, takie napoje należy spożywać utrzymując właściwy umiar.