You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

Niezbędnik dla kadrowców

on Feb 15, 2015
praca
Author: KIANO
Source: KIANO
Świadczenia emerytalne to rodzaj bezpieczeństwa na przyszłość w postaci świadczenia pieniężnego dla osób w podeszłym wieku, które nie są w stanie uczestniczyć już pracy etatowej. Dawniej mówiono o niej renta starcza. Wypowiedzenie umowy o pracę – to skomplikowana sprawa. Musi być dane na piśmie pracownikowi i być odpowiednio ułożone. Najważniejsza jest kwestia okresu wypowiedzenia, który jest odmienny w zależności od typu kontraktu.

Duża część kontraktów posiada odgórnie określone warunki zakończenia, w pozostałych wypadkach obowiązuje uniwersalne prawo. Jeżeli kontrakt podpisano na czas nieokreślony, obowiązujące normy prezentują się tak: System emerytalny w formie, jaką znamy teraz, powstał w 1880 roku. Wprowadził go kanclerz Otto von Bismarck, aby zyskać poparcie klasy robotniczej dla swojej partii. Była to zapewniona przez państwo emerytura dla wszystkich ubezpieczonych pracowników, którzy ukończyli 70 lat. Emerytury ewoluowały przez ten czas i na chwilę obecną emerytura w naszym kraju składa się z 3 filarów: I filar – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych obsługiwany przez zus, II filar – Otwarty fundusz emerytalny (w skrócie OFE), III filar – np.

Indywidualne konto emerytalne (w skrócie IKE). Wypowiedzenie umowy o pracę może się odbywać różnymi drogami. Wcześniej opisywałem sytuację jednostronnego zerwania kontraktu. Zdarza się, że pracę kończy się poprzez ugodę stron. Najprościej dla specjalisty od zasobów ludzkich jest, gdy musi załatwić formalności z umową na czas określony.

Wtedy ona zwyczajnie wygasa, bez miesięcy wypowiedzenia. Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – po angielsku Human Resources albo HR. To zagadnienie można tłumaczyć różnie. HR to część nauki, która opisuje dobre prowadzenie spraw kadry zatrudnionych. To także elementarz narzędzi zarządzających i powszechna nazwa na dział kadrowy w firmie.

Gdy człowiek z jakiegoś powodu odznacza się tymczasową lub ciągłą niemożnością wykonywania pracy zawodowej, to może starać się o świadczenia pieniężne wypłacane w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. Takie świadczenie nosi nazwę renta. Renta może być podzielona na różne rodzaje: renta inwalidzka, renta rodzinna, renta socjalna. Renta rodzinna to taki rodzaj renty, który przysługuje członkom rodziny osoby zmarłej, która była ubezpieczona i miała w chwili odejścia ze świata prawo do emerytury lub świadczeń przedemerytalnych. Oprócz wdowca prawo do brania świadczenia, jakim jest renta rodzinna mają dzieci własne, jak również wnuki.