You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polsek.org.pl/includes/menu.inc).

NLP - co znaczy to pojęcie, czemu jest tak ważkie i które techniki nlp warto dobrze poznać?

on Feb 22, 2015
Panowie w słuchawkach
Author: ITU Pictures
Source: http://www.flickr.com
Czy słyszałeś niegdyś takie pojęcie jak NLP? Bardzo możliwe, że obiło Ci się ono pewnego razu o uszy, możliwe też, że nigdy wcześniej nie słyszałeś o nlp. Niewątpliwie jednak warto dowiedzieć się co oznacza to pojęcie, bo okazuje się, że idea ta może okazać się dla Ciebie niezmiernie pożyteczna i ogromnie użyteczna w całym Twoim życiu. NLP, czyli programowanie neurolingwistyczne (ang. Neuro-linguistic programming) (http://polskaakademianlp.pl/) to zestaw technik komunikacji zwróconych na tworzenie i modyfikowanie wzorców postrzegania i myślenia u ludzi.

Metody te mogą być używane tak samo w psychologii i psychiatrii jak również, w marketingu oraz polityce. Pojęcie to zostało wymyślone przez Johna Grindera oraz Richarda Bandlera, aby uwydatnić postulowaną zależność między procesami neurologicznymi ('neuro'), językiem ('lingwistyczne') i schematami zachowań, którymi ludzie się kierują ('programowanie'). NLP to inaczej programowanie neuro-lingwistyczne. Brzmi skomplikowanie? W praktyce chodzi o takie „programowanie” siebie samego, aby osiągać to, czego się pragnie, aby rozwijać się w oczekiwanym przez nas kierunku i aby niemożliwe stało się możliwym.

Wielu z nas ma jakieś marzenia, jakieś plany i cele. Stawiamy je sobie – jedni częściej, inni rzadziej, wszyscy jednak chcielibyśmy w rezultacie osiągnąć postawione sobie cele. Nie da się tego naturalnie zrobić ot tak – każde działanie i dążenie do doskonałości wymaga pracy i zaangażowania.
Orator
Author: Gage Skidmore
Source: http://www.flickr.com
NLP to nadzwyczaj skuteczny środek, który pomaga w efektywnej komunikacji z innymi ludźmi.

Techniki nlp pozwalają nam idealnie wpływać na innych ludzi, choć rzecz jasna nie mają nic wspólnego z manipulacją. NLP zezwala na uczenie się nieszablonowego, kreatywnego myślenia. Idea ta sądzi, iż każdy człowiek ma wszystkie zasoby, które są niezbędne, żeby osiągnąć pomyślność w danej dziedzinie. Trzeba je tylko odnaleźć oraz sprawnie wydobyć.

- W psychiatrii oferowane przez NLP nastawienie do pracy nad umysłem chorego pomogło uchronić wiele osób przed "skazaniem" na szpital psychiatryczny i resztą życia na medykamentach, dając im szansę poprawnego działania. I tak na przykład sformułowane w XX wieku techniki nlp są wykorzystywane do dziś. Pomimo że niektórzy powątpiewają w ich skuteczność, to jednakże w internecie znaleźć można dużo użytecznych informacji na ten temat, a nawet partycypować w darmowych ćwiczeniach oferowanych przez znawców tematyki. A dla kogo tak zdobyta porcja wiedzy jest niewystarczająca, to zawsze może zapisać się kursy, które proponują specjaliści.

Termin nlp odwołuje się do przynajmniej dwóch dziedzin, to jest do lingwistyki i psychologi. Techniki nlp polskaakademianlp.pl/ mają ważne zadanie do spełnienia. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom dany człowiek jest w stanie wpłynąć na swoje zachowania i na postępowanie innych ludzi.